Loutkar.online

Aktuální číslo: 4/2023

Festivaly, jimiž se v tomto čísle zabýváme, jsou Přelet nad loutkářským hníznem, ostravské Spectaculo Interesse, nový brněnský Festival Radosti a také největší loutkářská událost, Světový loutkářský festival v Charleville-Mézières, který měl letos zajímavou českou účast. Režisérka Linda Dušková připravila inscenaci Exit B ve spolupráci s posluchači charlevilleské školy ESNAM!

Velkou pozornost v čísle si určitě zaslouží inscenace koprodukčního česko-slovenského projektu Divadla DRAK a Bratislavského bábkového divadla Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník, která získala festivalovou Grand Prix na Spectaculo Interesse, poté získala Cenu Divadelních novin v kategorii loutkové a výtvarné divadlo a patří ji i letošní Cena Erik. Tvůrci souhlasili s publikováním hry/scénáře na stránkách časopisu Loutkář.

A když už jsme u těch cen: nemohli jsme samozřejmě pominout ani laureáta herecké Ceny Thálie, jímž se letos stal Jiří Kniha za svůj skvělý výkon v inscenaci Pětkrát kolem světa z repertoáru souboru Tygr v tísni.

V tomto čísle se také rozloučíme s letošními volnými cykly portrétů – čtvrtou scénografkou naší série je Jitka Nejedlá, jubilujícími amatérskými soubory jsou plzeňská Bouda, pražská Jiskra a horažďovický Tyjátr (Rolnička), a cyklus portrétů mistrů řezbářů uzavírá Miroslav Trejtnar, autor báječné publikace Technologie loutek (Část 1 – marionety na drátě a nitích), na jejímž vzniku se letos (nejen) Loutkář hrdě podílel. K cyklu věnovanému kočovným divadelníkům se pak vrátíme symbolicky, připomínkou 100. výročí narození „hradeckého“ Matěje Kopeckého ze starobylého loutkářského rodu.

Tímto číslem se také uzavírá letošní loutkářské cestování po Asii. V posledním příspěvku si představíme loutkové divadlo v Myanmaru, Malajsii, Singapuru a především Vietnamu. Tamější vodní loutkové divadlo se dnes má čile k světu, a pokud se s ním budete chtít blíže seznámit, přečtěte si nejen velmi podrobnou studii Veroniky Pospíšilové v tomto čísle, ale i publikaci Divadlo zrozené z vody, která byla vydána u příležitosti otevření stejnojmenné výstavy v Muzeu loutkářských kultur.

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.