Loutkar.online
Generálská operka

Loutkářská katedra DAMU – prvních 20 let (1952–72)

O kauze „Generálská operka“ jsem se samozřejmě v minulosti doslechl, ale bohužel nic příliš určitého. Obdobně jsem pořídil i nyní, když jsem se pokoušel z pamětníků vydolovat podrobnosti, ale bohužel, získal jsem jen pár útržkovitých informací… nejprve vadila hudba, pak už všechno… nechtěli jsme, aby maňásky dál učil Rödl… vzbouřil se výtvarník Jiří Pitr, který byl stále nucen hrát… atp.

Celý článek >

Vyčarovaná pohádka - KL DAMU

Loutkářská katedra DAMU – prvních 20 let (1952–72)

V letech 1959 a 1960 dochází k první přímé konfrontaci různých pohledů na československou profesionální loutkářskou tvorbu, a to na I. celostátním festivalu státních loutkových divadel v Liberci. Kralovalo zde KOLD v Karlových Varech se Svatoňovou pantomimickou úpravou Pehrova-Spáčilova Gulivera v Maňáskově, spolu s Cirkusem v divadle a Velegrandteátrem Spejbl skupiny Salamandr D S + H, libereckým Tajemstvím zlatého klíčku E…

Celý článek >

Válka s mloky - Divadlo Aqualung

Divadlo Aqualung – soupis repertoáru

Rubrika Stránky pro v Loutkáři 5/2013 je mj. věnována pražskému Divadlu Aqualung, které je do jisté míry následnovníkem generačního Divadla Nablízko – publikované texty doplňuje tento soupis repertoáru. V příštím čísle si budete moc přečíst více o uplynulé sezóně a směřování divadla do budoucnosti v rozhovoru s principálem souboru Luborem Šplíchalem, včetně recenze inscenace Válka s mloky.

Celý článek >

Logo 62. Loutkářské Chrudimi

Závěrečné slovo předsedy poroty

Pro pořádného loutkáře začínají prázdniny Loutkářskou Chrudimí. První tři dny se radujeme, s kolika lidmi si ještě popovídáme, další tři dny se smiřujeme s tím, že to nestihneme, protože přehlídka už pozítří, zítra, dnes končí. Čas tu utíká nějak rychleji.

Celý článek >

Plakát Mateřinka 2013

Závěrečné slovo a výrok poroty

Závěrečné slovo a výrok poroty:

Porota ve složení: Simona chalupová, Karel Král, Tomáš Volkmer (předseda), Petr Vodička

Končí rekordně horký, 22. ročník festivalu Mateřinka.

Celý článek >

Eva Farkašová

Eva Farkašová

Vlastne, ani neviem, z ktorej strany mám začať písať o Eve Farkašovej. Hoci v povedomí je zapísaná ako bábkarská výtvarníčka, s jej scénickou, najmä kostýmovou tvorbou sa stretneme na slovenských i zahraničných činoherných a operných scénach. Jej osobitú výtvarnú pečať však nájdeme aj na trojrozmerných objektoch spojených s oceneniami za individuálny alebo kolektívny umelecký prejav. A netradičné postupy zaznamenávame tiež pri návrhoch na riešenie výstavných priestorov…

Celý článek >

Časopis Loutkář vás vidí

Hry otištěné v časopise Loutkář

Je dobrým zvykem časopisu Loutkář, že dává prostor dramatickým textům, které mohou čtenáře inspirovat a případně i ponouknout k vlastnímu inscenování. Následující abecední seznam čítá všechny tituly publikované v letech 1990–2013.

Celý článek >

Strings Attached

Strings Attached

Nápad uspořádat výstavu českých loutek v USA nosím v hlavě už od devadesátých let. V té době jsem začal přesouvat svou pozornost od ruské scénografie směrem k české. Po dvou úspěšných amerických výstavách, které se jmenovaly Metafora a ironie I a II, na nichž jsem spolupracoval s kurátorkou Helenou Albertovou, jsem napsal esej, v němž jsem se pokoušel objasnit některé z rysů, které jsem v české scénografii vypozoroval a které ji odlišovaly od produkce zbytku světa…

Celý článek >

Časopis Loutkář vás vidí

Výroční zpráva Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář za rok 2012

Název: Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář

Sídlo: Celetná 17, Praha 1, PSČ 110 00

IČO: 67363741

Bankovní spojení: KB Praha 1, č. ú. 195627380257/0100

Telefon: 224 809 131

e-mail: redakce@loutkar.cz

Celý článek >

Logo 60

Karel Brožek: Kdeže ty loňské sněhy jsou aneb o studiu na Loutkářské katedře DAMU

Škola…? V krátkosti – to nejlepší na těch letech bylo naše dychtivé mládí… A vzájemné informační sbližování mezi všemi různými obory tehdejší AMU – činoherci, filmaři, výtvarníci, muzikanti (zvláště na společné koleji v Hradební). Myslím, že jsme si byli tenkrát jaksi blíž, než je tomu dnes.

Celý článek >

< Novější článkyStarší články >

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.