Loutkar.online
Tradiční marionety

České loutkářství míří do UNESCO

Když před dvěma lety přišlo tehdy nové Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství s myšlenkou navrhnout „fenomén východočeské loutkářství“ jako prvek na Seznam tradiční, lidové kultury ČR, vyvolalo to drobnou bouři.

Celý článek >

Tradiční marionety

České bábkové divadlo – tradícia, legenda a skutočnosť z pohľadu slovenskej divadelníčky

Ako praktizujúca divadelníčka, či v oblasti umeleckej v roli dramaturgičky, režisérky, alebo autorky, alebo v oblasti riadiaco–organizačnej, v roli riaditeľky divadla a súčasne menežérky medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica, sa pravidelne stretávam s osobnosťami a divadlami českej profesionálnej bábkovej scény.

Celý článek >

Rodinné loutkové divadlo

České loutky v roce 2014

V 80. a 90. letech, kdy ve Francii docházelo k oživení loutkového divadla, přišel nový vítr z východu. Jako by betlémská hvězda přinášela nové poselství francouzským loutkářům a tvůrcům a představila jim loutkáře ze zemí bývalého sovětského bloku a zejména inscenace z Československa.

Celý článek >

Tradiční marionety

České loutkářství chorvatskýma očima

Vždy, když přemítám nad loutkářstvím a nad svými pocity, Česko (Čechy, Česká republika, Československo) zaujímá v mé (odborné) hlavě i v mém (velmi soukromém) srdci zcela jedinečné místo.

Celý článek >

Tajemství zlatého klíčku - Jitřenka Brno

MAPOVÁNÍ AMATÉRSKÝCH KRAJŮ – JIHOMORAVSKÝ KRAJ

I jihomoravské loutkářství má svou prehistorii. Na Moravu přicházeli kočovní loutkáři od západu z Mohuče, Hannoveru, Pruska, od severu z pruského Slezska či Livonska a z jihu Vlaši, Savojané, Piemontané, loutkáři ze Štýrska, Vídně…

Celý článek >

Tradiční marionety

České loutkové divadlo – tradice, legenda a skutečnost

V divadelní sezóně 2013/2014 uspořádal Institut umění – Divadelní ústav (IDU) sérii kulatých stolů věnovaných současnému stavu různých segmentů české divadelní kultury nahlédnuté převážně z pohledu praktické dramaturgie.

Celý článek >

Miroslav Langášek s Vladimírem Predmerským

Za Miroslavem Langáškem

V polovině září zemřel po delší těžké nemoci dr. ing. Miroslav Langášek (6. 8. 1927 Kyjov – 18. 9. 2014 Nová Ves pod Pleší), novinář, pracovník v kultuře a organizátor kulturních akcí specializující se především na loutkové divadlo, dlouholetý spolupracovník časopisu Loutkář, iniciátor festivalu Mateřinka.

Celý článek >

Robert Smolík

Zbabělost riskovat a zkoušet

Myslím, že zásadním problémem současného loutkového divadla je zbabělost. Zbabělost riskovat a zkoušet. Vidím, jak české loutkové divadlo neustále opakuje stejné vyzkoušené vzorce, variuje je do zblbnutí, samo sebe ujišťuje, jak je dobré, ale přitom už víc jak deset let nevyprodukovalo inscenaci, která by byla souměřitelná alespoň s českou divadelní špičkou, neřknuli se světem…

Celý článek >

Poslechněte, jak bejvávalo

Mapování amatérských krajů – Olomoucký kraj

Podobně jako do Čech, i na Moravu a do Slezska přijížděly prvé komediantské trupy hrající i loutkami ojediněle od poloviny 16. a ve vzrůstající míře od 17. a 18. století ze dvou směrů: ze západu anglické, francouzské a německé, od jihu italské a rakouské. Zpočátku jsou to přirozeně především produkce v němčině, snad nejpozději od 70. – 80. let 18. stol. i v češtině. Po napoleonských válkách z počátku 19…

Celý článek >

O zlaté rybce - Hana Voříšková

MAPOVÁNÍ AMATÉRSKÝCH KRAJŮ – PARDUBICKÝ KRAJ

Pardubický kraj existuje jako správní celek již potřetí. Poprvé byl vytvořen v roce 1850 a sahal od Českého Brodu přes Humpolec až k česko-moravské hranici. Podruhé byl jedním z 19 krajů v letech 1949 až 1960. Poté se stal na 40 let součástí tehdejšího Východočeského kraje. Teď má už čtrnáctý rok víceméně tutéž podobu, jakou měl v letech 1949–60.

Celý článek >

< Novější článkyStarší články >

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.