V pátek 5. listopadu 2021 od 12 hodin se v pražském Divadle Minor, přesněji v prostoru tamějšího baru Loutka, uskutečnilo druhé pracovní setkání výzkumného projektu věnovaného tradici českého loutkářství.
Na kolokviu bylo prezentováno několik příspěvků s tematicky širokým záběrem: Jan Novák hovořil o Říši loutek a dalších tradičních loutkářských souborech, Nina Malíková se ve svém příspěvku zaměřila na Divadlo Spejbla a Hurvínka, Miloslav Klíma na nezávislý soubor Buchty a loutky, který letos slaví 30. výročí svého založení.
Studentka KTK DAMU Veronika Švecová se věnovala proměně a zpracování tradičních námětů a textů z hlediska autorského a dramaturgického v tvorbě Ivy Peřinové, Adéla Vondráková promluvila o tradici hraní pro předškolní publikum, Kateřina Dolenská se věnovala režijní tvorbě Jana Jirků a Simona Chalupová inscenaci experimentálního souboru Handa Gote a Faust.
Další setkání badatelského týmu se uskuteční v červnu 2022 během festivalu Skupova Plzeň. Závěrečným výstupem bude na sklonku roku 2022 vydání výpravné publikace a specializovaná loutkářská přehlídka konaná během Přeletu nad loutkářským hnízdem. V jednání je také výstava v Muzeu loutkářských kultur.
Na projektu průzkum živosti českého loutkářství zapsaného na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO se podílí Ústav pro výzkum a studium divadla alternativního, loutkového a divadelní tvorby ve specifických skupinách na Divadelní fakultě AMU v Praze, České středisko UNIMA, Muzeum loutkářských kultur Chrudimi, časopis Loutkář a především Spolek pro podporu tradic loutkářství.
red, 7. 11. 2021
Zdeněk Lepšík (6. 12. 1924)
Jiří Bláha (7. 12. 1939)
Lenka Kotmelová (16. 12. 1959)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS