Autorská inscenace Nanuk upoutala diváky na prvním místě jímavým příběhem, připomínajícím svým tematickým laděním klasické disneyovské pohádky. Píše Tobiáš Nevřiva.
Vedle inscenací Baba Jága, Nové boty, Filemon aneb Horempádem domů a Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?! se představilo již čtvrté zpracování motivu putování hlavního hrdiny za vytouženým cílem. Jako kdyby se principy a triky filmové scenáristiky postupně dostávaly i do divadla. Silný motus vede naše hlavní hrdiny přes dva body zlomu až k vytouženému cíli anebo k momentu prozření, tak jak jsme to mohli vidět u dnešního představení Filemon aneb horempádem domů.
Foto: Divadlo Minor
Kromě naprosto brilantně vystavěného příběhu a kvalitníjo textu promluv i písní není možné na představení nepochválit jeho hudební složku, zajišťovanou naživo mladými talentovanými herci-hudebníky. Jako důkaz stačí připomenout řady tančících a do vzduchu vyskakujících dětí.
Scénografické zpracování by bylo možné v některých částech označit za líbivé. Motivy norských svetrů a opadaných listnáčů působily jako trochu laciný efekt. Jinak však byly loutky velice sympatické a divácká sounáležitost s animovanými objekty vydržela po celou dobu představení. Rád bych vyzdvihl animátorský výkon Štěpána Lustyka, pod jehož hbitými prsty pes Nanuk doslova ožíval doplněn o naprosto věrné ztvárnění štěkotu.
Foto: Divadlo Minor
Obecným problémem některých situací byla jejich očekávatelnost. Věřím, že tvůrci s očekáváním diváků předem kalkulovali a uvědomuji si zároveň, jak těžké je toto kritérium uplatňovat na představení pro děti. Ano, od začátku je jaksi jasné, že se Nanuk s Panukem znovu šťastně setkají, že osamělý polární medvěd bude mít v celém příběhu tu úlohu, kterou nakonec naplní a podobně. Problém však nespatřuji ve výstavbě příběhu, ale v lehkém natahování jednotlivých situací, které jsou v některých částech delší, než je jejich dramatický potenciál schopný unést.
Foto: Divadlo Minor
Celkově však považuji inscenaci Nanuk Divadla Minor za jednu z nejlepších, kterou jsem mohl na letošním 26. ročníku festivalu Mateřinka zhlédnout. I díky němu jsem znovu nabyl ztracenou víru ve smysl divadla.
Na závěr svého angažmá ve festivalovém blogu bych rád poděkoval všem snílkům, kteří zasvětili svůj život divadlu pro děti a vzali na sebe ona všechna melancholická úskalí, která tato práce se sebou samým přináší. Smekám a přeji hodně radosti u další tvorby.
vložila:
Adéla Vondráková, 19. 6. 2021
1. 10. 2023 – 6. 10. 2023
Spectaculo Interesse
6. 10. 2023 – 8. 10. 2023
Budiž stín!
7. 10. 2023 – 15. 10. 2023
Festival Radosti 2023
Julek Neumann (22. 4. 1953 – 22. 9. 2018)
Milada Trnková (16. 9. 1933 – 25. 5. 2018)
Jitka ml. Kalábová (18. 9. 1963)
Zuzana Kolomazníková (27. 9. 1963)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS