Mauglí – Divadlo U staré herečky
Poslední festivalový den se nesl nejen v duchu divoké džungle, která se jako prostředí objevila hned dvakrát v sobotním programu. Téměř ve všech sobotních představeních se totiž vyskytl i oblíbený prvek sporů divadelního pojmosloví – motýl na drátě. Ani Mauglí nebyl výjimkou, ovšem onen motýl byl pro mě předmětem sporu asi ze všeho nejméně.
Za velmi pozitivní považuji výpravu a loutky inscenace. Vše působí tak „měkce“ a poměrně dobře se vyhýbá kýčovité přesycenosti barvami, která u výtvarného ztvárnění džungle vždy trochu hrozí. Je skvělé, jak loutky i celé prostředí umí být děsivé a působit hrozivě (například když se objeví obávaný tygr), neděsí ale děti zbytečně moc. Výprava prostě šikovně balancuje na hranici mezi věrnými realistickými výjevy exotických zvířat a džungle a zbytečné líbivosti a infantilnosti.
Měla jsem ale trochu problém s příběhem inscenace – myslím, že ten velice dobře funguje v literární předloze, kde se jednotlivé epizody dobrodružství, které Mauglí zažívá, příjemně vyvíjí, a to možná i díky něčemu tak banálnímu, jako je rozdělení do kapitol, které si kniha může dovolit. V inscenaci mi ale připadalo, že malá dílčí dobrodružství (ta jsou sama o sobě velmi laskavá i poučná!) vrcholící jedním větším, trochu oslabují dětskou, ale i moji, pozornost. Myslím, že potenciál prožívat příběh Mauglího spolu s ním byl veliký, ale v průběhu jednotlivých epizod, které trochu rychle začaly a zase skončily, se mírně vytrácel. Zdálo se mi, že kdyby se jedna situace více vyvíjela z předchozí, dalo by se tomuto předejít.
Ráda bych naopak vyzdvihla práci s reprodukovanou hudbou nebo spíš zvukem. Ten byl do inscenace opravdu citlivě zasazen a i přes určité hudební momenty, u kterých se mi zdálo, že hrají tak trochu „na city“, pro mě byla reprodukovaná zvuková složka Mauglího jednou z mála na festivalu, u které jsem neměla pocit, že pochází tak nějak úplně odjinud.
Ještě jedna věc mi trochu zamotala hlavu, nedovolím si ji však soudit z pohledu dětského diváka, jehož oči, jak jsem za dobu festivalu také zjistila, opravdu nemám. Energie herečky, ke které přispíval i pestrobarevný kostým, mě rušila. Nedokázala jsem většinu času sledovat loutky a moje pozornost se stále soustředila více na ni. Možná to bylo dominantním nástupem, jehož energie tak trochu pohltila i zbytek. Možná to bylo celkovým jakýmsi přísným přístupem, který může být zajímavou stylizací, mně ale zrovna v loutkovém divadle spíš ruší.
Jedno je jisté – u Mauglího mi zamotalo hlavu daleko více jiných věcí než motýl na drátě. Zrovna o něm jsem měla v tomto případě docela jasno.
(Texty neprochází redakční úpravou.)
Valentýna Šatrová, 22. 6. 2019
4. 10. 2024
Divadlo Radost, Brno
Sněhová královna
4. 10. 2024
Naivní divadlo, Liberec
Do stopy!
7. 10. 2024
Divadlo ALFA, Plzeň
Chcete Smetanu?
Miroslav Langášek (6. 8. 1927 – 18. 9. 2014)
Miloš Jandák (2. 9. 1924)
Růžena Bláhová (4. 9. 1944)
Dušan Soták (5. 9. 1954)
Karel Šefrna (6. 9. 1939)
Zdeňka Keclíková (10. 9. 1954)
František Vítek (14. 9. 1929)
Eva Hoskovcová (15. 9. 1934)
Bedřich Hányš (25. 9. 1939)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS