Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu
Bratislavské bábkové divadlo PopolvárFoto: Bratislavské bábkové divadlo

Buchty a loutky pečú špecialitu v Bratislave

Bratislavské bábkové divadlo uvedie premiéru novej inscenácie, ktorú pripravilo v spolupráci s tvorcami z divadla Buchty a loutky.

Pôjde o adaptáciu slovenskej ľudovej rozprávky Popolvár, v ktorej neostal kameň na kameni. Popolvár je kultovým príbehom o ufúľanom lenivcovi a jeho prerode na „najväčšieho na svete“. Ako je možné, že sa z hanby rodiny stane hviezda krajiny čo zachráni princeznú aj pred černokňažníkom a jeho neohraničenou mocou? Popolvár je záhadou. Alebo ani nie? Možno si len neveril a nikto neveril jemu. Ako hovorí režisér Marek Bečka: „Popolvár je skutočne Popolvárom, spočiatku špinavým od popola – najmladší z troch bratov a rozhodne nie ten najúspešnejší. Hrdinom sa stáva až postupne a ku konci mu zase sláva stúpne do hlavy natoľko, že ho na chvíľu oslepí. Našťastie ho od rozmarov zachráni princezná. Popolvárov príbeh je plný posolstiev a archetypálneho rozprávania.“

Bratislavské bábkové divadlo PopolvárFoto: Bratislavské bábkové divadlo

A čo režiséra Mareka Bečku zaujalo na slovenskej rozprávke? „My Česi máme Karla Jaromíra Erbena a Boženu Němcovú, vy máte Pavla Dobšinského. A tak som si Dobšinského rozprávky prečítal a veľmi sa mi zapáčili. Chytili ma za srdce najmä preto, že sú iné – drsnejšie a dobrodružné. Občas sa niekde preženie tátoš, inde zase prejdú Tatári. České rozprávky poznám od detstva, mám ich prežité, no slovenské rozprávky ma neprestávajú fascinovať a prekvapovať,“

Dobrodružnú bábkovú inscenáciu o pohľade na samého seba ako aj iných, o sebavedomí, pýche a krivých zrkadlách uvedie BBD premiérovo 15. február 2019.

Katarína Aulitisová, 13. 2. 2019

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.