Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu
Výstava Daisy Mrázkové - A co potom, Slone?Foto: Divadlo DRAK, Daisy Mrázková

Daisy Mrázková – A co potom, Slone?

Výstava malířky, ilustrátorky a spisovatelky Daisy Mrázkové bude zahájena dne 29. ledna 2019 v Labyrintu Divadla DRAK.

V příběhu A co potom Slone? odpovídá Slon na všetečné otázky

dvou hrdinů, králíčka Jácíčka a Veverky z pohádky Haló, Jácíčku.

„Co se stane, až slunce zapadne úplně?“ napadlo Veverku.

„Nic. Mraky zšednou … hvězdy se objeví …,“ odpověděl Slon.

Právě tuto pohádku Daisy Mrázkové v roce 1977 uvedl Josef Krofta v DRAKu jako poeticky hravou inscenaci Haló, Jácíčku, která dokázala oslovit nejmenší diváky. Něžný a křehký svět, blízký dětskému vnímání, vedl k inscenacím dalších dvou pohádek Slon a mravenec a také Nádherné úterý čili slečna Brambůrková chodí po světě.

Daisy Mrázkovou spojuje s Divadlem DRAK dítě jako čtenář a divák, proto k sobě mají pochopitelně velmi blízko, a tak si od 29. ledna do 31. srpna 2019 můžete v Labyrintu Divadla DRAK prohlédnout barevný svět knižních ilustrací i volnou tvorbu Daisy Mrázkové. A nejen to, poprvé tu ve světové premiéře budou představeny také její loutky, s kterými hrála divadlo svým vnoučatům.

Daisy Mrázková má ve světě umění zvláštní postavení. V jejích obrázkových knížkách došlo k mimořádnému propojení literární a výtvarné složky. Obrazy mnohdy vyjadřují to, na co slovo nestačí. Každá kniha má trochu odlišný typ výtvarného vyjádření. Tvary i způsob kreseb se v jemných náznacích opakují a odkazují k sobě navzájem. V průběhu dvaceti let (1965 až 1982) vydala dvanáct dětských knih.

Svět její subtilní poetiky ukrývá i témata mnohem závažnější. Motivy spojené náznaky prvních přemýšlivých úvah nutí autorku ptát se po osudech dětí, zvířata, věcí a přírody vůbec. Jako by její tvorba nebyla určené jen dětem, ale i dospělým.

Výstava byla připravena kurátorkami Dominikou Špalkovou a Radoslavou Schmelzovou ve spolupráci s vnukem umělkyně Martinem Pávkem, kterému patří velký dík za laskavé zapůjčení děl.

Martina Marková, 22. 1. 2019

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.