Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Marešová, Petra: Loutkářské inspirace a faustovský mýtus u Jana Švankmajera, Loutkář 3/2018, p. 95–101

V tomto filmovém, a tak trochu i faustovském čísle by rozhodně

neměl chybět Jan Švankmajer (1934), který patří mezi nejvýraznější české výtvarné umělce, má přesah do světa kinematografie a jeho tvorbu nezanedbatelnou měrou ovlivnilo tradiční loutkové divadlo, včetně loutkářského evergreenu – příběhu doktora Fausta. (red)

Jan Švankmajer, dnes známý především jako filmový režisér a scenárista, je původní profesí loutkář. O loutky se zajímal už v dětství, kdy dostal malé loutkové divadlo, pro které vyráběl vlastní loutky. Jednalo se o klasické rodinné divadlo s litografickými kulisami nalepenými na překližce. Tato podoba scény se pak často objevuje v jeho filmech (např. v Rakvičkárně, Donu Šajnovi či ve zvětšené formě v Lekci Faust). Zaměření na loutky se pak prolíná celou Švankmajerovou tvorbou, nejen divadelní a filmovou, ale i výtvarnou (viz např. jeho gestické loutky). A právě ve fascinaci…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.