Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Možnosti interpretace faustovské látky, Loutkář 3/2018, p. 88–94

Faustovské téma, ať už jde o lidovou anonymní hru, nebo o variantu, u níž autora známe, ať už jím byl lidový loutkář, nebo poučený autor, který vytvořil umělý text kompilující jiná faustovská zpracování, neoddiskutovatelně patří do dosti malého loutkářského dramaturgického fondu – a navzdory dynamickému a mnohdy turbulentnímu vývoji českého loutkářství po druhé světové válce z jevišť nikdy nezmizelo. Jaká témata tedy svým inscenátorům nabízelo a nabízí dnes?

Přestože je cílem tohoto textu sledovat na vybraných inscenacích zejména interpretační přístup v období, kdy byla loutkářská tvorba tradičních marionetářů nevratně ukončena, nebude myslím na škodu stručně shrnout předchozí etapy.

Původní podoba faustiád

Faustovská legenda byla nezbytnou součástí repertoáru kočovných marionetářů a každá loutkářská rodina si hýčkala svou mírně modifikovanou verzi. Nejstarším fyzickým…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.