Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Kerbr, Jan: Nikoliv alfa samec, ale Alfa farma, Loutkář 3/2018, p. 48–49

V plzeňské Alfě přicházejí s novým titulem pro mládež od 14 let a dospělé, volnou variací na Orwellovu Farmu zvířat, propojenou se skutečným příběhem sedláka z Havlíčkobrodska Josefa Straky, který byl v 50. letech minulého století vyvlastněn a posléze uvězněn.

Inscenaci Alfa farma nastudovali s mladší částí souboru režisér Tomsa Legierski a výtvarník Karel Czech. Mrazivě vtipný scénář využívá příslušníky domácí fauny k označení postav včetně jejich charakteristik – oběť komunistického režimu Straka jako by pak byl svým příjmením přímo předurčen ke svému osudu. Komunističtí funkcionáři jako Kozlík a především všemocné Prase, od venkovské pospolitosti se poněkud vydělující, ho totiž označí za zloděje a škůdce. Reálie 50. let z násilně kolektivizovaného venkova se opírají o solidní studium pramenů, trpký humor se objevuje například v situaci, kdy se organizuje brigáda na sběr mande…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.