Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Beranová, Pavla: Audiovizuální média v divadle I, Loutkář 3/2018, p. 32–35

Film, video a počítačové umění jsou tři technologie, ale také tři umělecké disciplíny, které vznikaly a zdokonalovaly se v průběhu 20. století. Všechny znamenaly technické zjednodušení audiovizuální tvorby a její popularizaci a přinesly principy, které rychle pronikaly do dalších oblastí umění.

Pokud film umožnil hlavně multimedialitu, digitální média osvobodila naraci od časové osy a přinesla možnost jednotné komunikace několika médií. Pokud si položíme otázku, které médium do vzniku filmu působilo na nejvíce smyslů, bude odpověď samozřejmě znít: divadlo. Tisíce let staré jevištní umění bylo po nástupu filmu náhle nuceno ke změně komunikace s divákem.

Film v divadle

Když ve filmovém studiu v Montreuil u Paříže vznikal Mélièsův film Cesta na Měsíc, neuběhly ještě ani dva roky od okamžiku, kdy vzlétla první řiditelná vzducholoď. Začínalo 20. století a Georges Méliès byl skutečným průkopn…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.