Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Schmelzová, Radoslava: Technický obraz ve výtvarném umění, Loutkář 3/2018, p. 23–27

Tento text je věnovaný úloze tzv. technických a pohyblivých obrazů ve výtvarném umění. Nejde o sledování historie jednotlivých médií, ale o vybrané ukázky, jak výtvarné umění s technickými obrazy zachází.

Technický obraz je obraz, který vznikl s pomocí technického aparátu. Jeho teorii zformuloval Vilém Flusser. Základní rozdíl mezi tradičním a technickým obrazem ustavil popsal jako rozdíl mezi obrazy zrcadlícími svět a obrazy, které produkují fikci. Své chápání pojmu technický obraz založil na analýze obrazů, jakými jsou fotografie, kterou pak transformoval do úvah o digitálních obrazech a obecně o společnosti, která syntetizuje elektronické obrazy. Esej sleduje příklady fotografií, filmu a videa, jak s nimi zacházejí výtvarní umělci.

Nejprve se text zabývá dvěma technologickými vynálezy 19. století, fotografií a filmem; obě média byla schopná více či méně zaznamenat reálný pohyb. Ve fotografi…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.