Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Bernátek, Martin: Renesance českého loutkářství a kinematografie, Loutkář 3/2018, p. 13–19

Dalším příspěvkem k tématu je studie, která zaměřuje svou pozornost na velkého loutkářského konkurenta: film. Autor se zabývá počátky kinematografie u nás a dává je do až překvapivých souvislostí s boomem českého loutkářství na počátku 20. století. (red)

České loutkářství prošlo v prvních dekádách 20. století významnou změnou. Nadšenci v čele s literárním historikem a středoškolským pedagogem Jindřichem Veselým (1885–1939) svými aktivitami oživili zájem o tradiční loutky a proměnili podobu českého loutkářství ze stagnující praxe kočovných lidových loutkářů v organizované hnutí amatérů a spolků s mezinárodním renomé. Toto období, obecně označované za loutkářskou renesanci, můžeme vymezit lety 1895, kdy je na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze představena expozice českých loutek, a 1929, kdy je v Praze založena mezinárodní loutkářská organizace UNIMA. Středobodem loutká…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.