Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Grazioli, Cristina: Světelní herci: obraz, loutka a kinematografická projekce, Loutkář 3/2018, p. 9–12

S myšlenkou záměny skutečného herce z masa a kostí za umělého interpreta prostřednictvím nehmatatelné a odhmotněné přítomnosti stínu či světelného odlesku se můžeme setkat např. v díle Maurice Maeterlincka či Enrika Prampoliniho s jeho barevnými “plynovými herci”. Dějiny fantasmagorických projekcí však sahají dál, do téže doby jako prvopočátky kinematografu, a k loutkovému divadlu mají docela blízko.

Text: Cristina Grazioli, překlad Alena Jurionová

Navzdory zřejmému poutu mezi těmito dvěma oblastmi není snadné uvést do souvztažnosti film (tj. formu, která je realistická pouze iluzorně vzhledem k tomu, že filmový obraz je především obrazovou nápodobou1) a loutkové divadlo, které představuje svět již ze své podstaty anti-mimetický. Při projekci není důraz kladen na zobrazovaný předmět, nýbrž na jeho obraz, jakousi “světelnou kopii”, kde se právě světlo stává odhalujícím principem, intimní so…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.