Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Petr Nikl (1960), Loutkář 2/2018, p. 46–47

Originálního českého tvůrce jistě není třeba nijak podrobně představovat – jeho interaktivní výstavy (Hnízda her, 2000; koncept a část exponátů výstavy Orbis Pictus, 2007) patří mezi domácí návštěvnicky nejúspěšnější vystavovatelské počiny, zároveň je ceněným malířem, grafikem, ilustrátorem i literátem (nositel Ceny J. Chalupeckého, ale i Magnesie Litery za autorskou knihu Záhádky). Bývá řazen ke skupině Tvrdohlaví (1987–1991), ale má blízko i k surrealismu.

Šťastné okolnosti dětství v něm vypěstovaly především smysl vášnivého pozorovatele. Představivost a inspirace se v něm odvíjela z tří hlavních rodinných aktivit: Otec – akademický malíř, v jeho ateliéru, prosyceném směsí terpetýnu, damary a včelího vosku často napodoboval jeho stylizaci. Za zvuků hudby z filmu Sněhurka a sedm trpaslíků a tehdy ještě Skupova Spejbla a Hurvínka kreslil v devíti letech kubisticky deformované tváře. Jeh…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.