Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Enrico Baj (1924–2003), Loutkář 2/2018, p. 38–39

Italský malíř a sochař spojený s několika uměleckými hnutími (měl blízko k surrealismu a dada, někdy bývá řazen k poválečné skupině CoBrA, byl zakladatelem hnutí “nukleární umění”). Během své kariéry se podílel i na výpravě několika loutkových inscenací, na nichž spolupracoval s významnými loutkáři, například s italským souborem Gioco Vita, vedeným Fabriziem Montecchim (Stravinského balet Pták Ohnivák, 1994; Gluckova opera Orfeus a Eurydika, 1998), nebo s Italem Massimem Schusterem (z Théâtre de l’Arc-en-Terre, usazeným ve francouzském Aix-en-Provence), s nímž pracoval na pětici inscenací. Velmi úspěšný byl Král Ubu (1984) s loutkami ne nepodobnými objektům postaveným ze stavebnice Merkur, který se přestavil na Benátském bienále a hrál se ve 35 zemích světa. Brunella Eruli Krále Ubu dokonce označuje za jeden z nejúspěšnějších příkladů spolupráce výtvarného umělce s loutkovým divadlem (viz…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.