Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Harry Kramer (1925–1997), Loutkář 2/2018, p. 32–33

Německý tanečník a sochař věnující se kinetickému umění a novátorské filmové tvorbě (např. snímky Die Stadt/Město, 1956, nebo Die Schleuse/Zdymadla, 1961) a také reformátor loutkového divadla, experimentující v 50. a 60. letech s mechanickým loutkovým divadlem ovlivněným avantgardou a surrealismem. Jeho výtvarný rukopis bývá často spojován s Alexandrem Calderem nebo Jeanem Tinguelym; badatelka Hana Ribi ho charakterizuje jako pokračovatele předválečné tvůrčí linie, o níž byla řeč v minulém čísle, reprezentované Oskarem Schlemmerem, Kurtem Schmidtem, Vilmosem Huszarem nebo Vasilijem Kandinským. Schlemmer přetvořil geometrickými kostýmy tělo tanečníka, zbavil ho částečně jeho přirozené pohybové funkčnosti a zavázal tohoto “abstraktního člověka” k strojovým pohybům bez dějové náplně. S pomocí techniky umožnil Schmidt svým geometrickým formám tančit mechanický balet. Harry Kramer oživil své objekty ene…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.