Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Łarionowová, Dominika: Polemika Tadeusze Kantora s Edwardem G. Craigem, Loutkář 2/2018, p. 26–29

Na následujících stránkách nabízíme brilantní analýzu vzájemného vztahu dvou originálních vizí moderního divadla 20. století, které od sebe dělí sedm dekád včetně krutých společensko-politických událostí válečných let, a přesto mají něco společného. Studie byla napsána pro publikaci Tadeusz Kantor Today1 a s laskavým svolením autorky představujeme její zkrácenou verzi. (red)

Ve sbírkách dvou polských Národních muzeí se nacházejí dvě kresby Tadeusze Kantora, které zobrazují scénografické návrhy k nerealizované inscenaci Aristofanovy hry Mír. Vznikly v letech 19492 a 19573 a pojmenovány byly stejně: Nadloutka (Übermarionette). I přes časové rozdíly pojí tyto dvě kompozice mnohé. Zobrazují objekt postavený na ploše, která se může přemisťovat pomocí dvou kol. Konstrukce, která z plochy výrazně vyčnívá, má humanoidní formu. Ve výši lidských žeber se nacházejí kruhy, které svým tvarem připomínaj…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.