Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Schmelzová, Radoslava: Performativní obrat, neoavantgarda a procesy vedoucí až k dematerializaci uměleckého díla, Loutkář 2/2018, p. 16–20

V 60. letech se v USA začaly realizovat myšlenky, které se rodily ve 30. letech na Black Mountain College v Severní Karolíně. V 50. letech v amerických uměleckých kruzích zavládl experiment, o němž skladatel John Cage prohlásil, že ducha tohoto experimentování nesvazovala minulost tradice.

Tyto neoavantgardní tendence však potřebují velmi široký horizont, aby bylo možné chápat komplexnost jevů tohoto období a naznačit jejich vzájemné vztahy.

V popředí výtvarného umění se vedle vizuálních prvků ocitají i ty performativní, malíři dále redefinují tradiční obraz a jeho rám, umělecké disciplíny malířství a sochařství se s dalšími propojují v rozšířeném poli umění, objevuje se specifický objekt, koncept, performance a do výtvarného umění se plíživě vloudí jistá, tolik odsuzovaná teatralita. Pokud bychom vůbec mohli zmínit loutky, tak jedině ve dvou velmi vyhrocených formách a jedné formě tradiční,…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.