Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Balvínová, Malvína: Lajka: Z jeviště na filmové plátno, Loutkář 1/2018, p. 82–83

Když v listopadu loňského roku vstoupil do kinodistribuce celovečerní loutkový film Lajka, diváci si patrně už nevybavili, že mu předcházela divadelní inscenace. Není ovšem divu: většina současných dětských diváků v době, kdy režisér Aurel Klimt inscenaci Lajka, Čchin a Gagarin uvedl, ještě nebyla na světě.

Cesta psí kosmonautky z divadelního jeviště na filmové plátno trvala téměř patnáct let. V roce 2002 dostal absolvent katedry animované tvorby na FAMU Aurel Klimt příležitost režírovat divadelní inscenaci pro druhý stupeň základních škol s herci z Divadla v Dlouhé. Tou dobou působil soubor kvůli povodním provizorně v Divadle Gong. Klimt, který měl údajně sám přijít s námětem, už dříve se svým dvorním výtvarníkem Martinem Velíškem pomýšlel na Lajku, skrze jejíž příběh lze reflektovat vztah člověka ke zvířatům a potažmo celé planetě. Oba tvůrci navíc už dříve projevili zájem o témata sp…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.