Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Plassard, Didier: Továrna na budoucno, Loutkář 1/2018, p. 42–47

Loutkové divadlo představuje pro spisovatele, výtvarné umělce a hudebníky, kteří se sdružují v avantgardních skupinách let 1910–1930, více než divadlo živých herců, u nějž oceňují především možnost přesně změřit na reakci diváků sílu působení svých uměleckých záměrů – privilegovaný prostor pro reflexe a experimenty, ateliér, který jim umožní prozkoumat ve zmenšeném měřítku loutkové scény, jak bude vypadat umění a společnost zítřka. Loutková scéna tak opouští prostory na okraji umění (tedy prostor regionálních lidových kultur nebo zábavy pro děti), staví se na roveň ostatních uměleckých druhů a přejímá významy a výzvy mnohem větší než ty, které jí byly doposud obvykle přisuzovány.

V tomto oslabení hierarchických rozdílů mezi formami učenými a lidovými, jako jsou krásná umění a užitá umění, můžeme rozpoznat pokračování kulturních mutací započatých v 19. století: předevš…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.