Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Michaud, Eric: Bytosti zbavené egoismu, Loutkář 1/2018, p. 37–41

V průběhu první světové války a revolučních hnutí, která ji v Evropě provázela, se na obzoru uměleckých avantgard začíná rýsovat neobvyklá silueta – Nový člověk, bytost konečně osvobozená od hodnot starého světa, založených na tolik haněném měšťáckém individualismu. Jelikož válka, vzpoura, ba ani revoluce nedokázaly naplnit očekávání lepšího světa, mnozí umělci se chápou úkolu reformovat morálku prostřednictvím jeho výtvarné proměny. Právě v tomto duchu zakládá architekt Walter Gropius v německém Výmaru Staatliches Bauhaus jako nejen vzdělávací, ale i výzkumnou instituci, kde mají vznikat prototypy nové, v zásadě kolektivní, průmyslové a městské kultury. Všichni umělci, kteří se zde sejdou, dávají podobu novým obydlím a novým předmětům se záměrem vyvolat zcela nové reakce, nové způsoby chování a v důsledku pak i nové společenské vztahy. Svou produkcí nábytku, staveb a rozmanitého ná…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.