Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Figury ovládané vnější silou byly vždy mohutnou inspirací, Loutkář 1/2018, p. 12–15

Někteří výtvarní umělci první poloviny 20. století brali loutku jako inspiraci pro část své tvorby (jako například světoznámí velikáni Paul Klee nebo Joan Miró), někteří se stali skutečně aktivními loutkáři. Z té druhé skupiny je to plejáda jmen z různých koutů Evropy: Ivo Puhonny, Richard Teschner, Jacques Chesnais, Géza Blattner, Sophie Teuber-Arpová, Milan Klemenčič, Hermenegildo Lanz, Fred Schneckenburger… Kde však hledat samotné kořeny jejich zájmu o loutky? Na tuto a mnohé jiné otázky odpovídá erudovaná historička Nina Malíková.

Konec 19. a počátek 20 století je období nejen nových artikulací výtvarného umění (vzpomeňme si, kolik -ismů se zde objevuje), ale i nových definic a požadavků na divadlo. Doposud formovaný herec jako pán jeviště nestačí ambicím zejména režisérů a nepotkává se ani s představami řady autorů divadelních textů. A tak přichází ke slovu “Její Veličenstvo Loutka”. Krom…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.