Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Jirásek, Pavel: Loutka mezi divadlem, filmem a televizí 1970–1980, Loutkář 4/2017, p. 100–103

Rozvoj divadelní, filmové a televizní tvorby s loutkami po roce 1970

Období 70. let 20. století bylo v českém loutkářství podobně jako v celé české kultuře desetiletím nástupu “normalizace” a od roku 1971 také “reálného socialismu”, který postupně mnohdy směřoval nikoliv k ušlechtilému umění, jež povznáší vědomí socialistického člověka, ale především k zavedení svérázné konzumní společnosti, kdy se každý stará o sebe a svoji rodinu, přičemž volný čas tráví sportovními aktivitami nebo sledováním televize. Televizní obrazovku tak postupně zaplnily estrády s množstvím populárních pěveckých hvězd a bohatá paleta normalizačních seriálů.1 Pro tento typ normalizační kultury se staly obecně příznačnými spíše charakteristické “pokleslé” produkty popkultury nežli “vysoké” umělecké žánry, protože určujícím kritériem normalizační kultury se stala nakonec přeci jen popularita a masová "konz…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.