Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Forbesová, Anne: Loutkářství na Novém Zélandu, Loutkář 4/2017, p. 58–59

Raná historie

Dějiny loutkářství na Novém Zélandu sahají stovky let do minulosti a zahrnují jak tradiční loutkové formy původních obyvatel, tak mladší vlivy evropských a asijských přistěhovalců. Loutkové umění původních obyvatel Nového Zélandu, Maorů se nazývá “nga karetao”. Dřevěné loutky nga karetao zpodobňovaly předky a vyznačovaly se detailní řezbou, často doplněnou tetováním na obličeji. Loutkovodič držel loutku za úchyt vyřezaný pod nohama postavy a taháním za lněné provázky zezadu animoval její ruce připojené volnými klouby. Pro tyto figury byly skládány zvláštní písně označované jako “oriori karetao”. Po evropském osídlení na začátku 19. století byla tradice těchto loutek odsunuta do pozadí v důsledku nástupu křesťanství a kolonizace, a proto dnes o jejich roli, společenském statusu loutkovodiče a celkovém kontextu jejich použití víme jen velmi málo. Některé z nemnoha dochovaných lou…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.