Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

McCormick, John: Stručný vhled do irského loutkářství, Loutkář 4/2017, p. 27

Raná historie

Ačkoliv historikové mají za to, že loutky v Irsku existují už od středověku, žádné jednoznačné důkazy pro tuto domněnku se nedochovaly. První doložené loutkové divadlo vedl Randal Stretch, který měl kolem roku 1720 své malé pouliční jeviště na dublinské Dame Street; v roce 1729 pak podle dochovaných dokumentů už vedl stálou scénu v Capel Street. Stretch zemřel v roce 1744, ale jeho soubor vystupoval ještě dalších dvacet let – a dochovaný divadelní plakát dokazuje, že s jeho loutkami se hrálo ještě v roce 1784. V repertoáru měl tento soubor řadu her od místních autorů; hlavní postavou jeho inscenací byl Mr. Punch.

V prosinci 1775 zahájilo činnost amatérské divadlo Patagonian Theatre. To se ve své době proslavilo značnou péčí věnovanou jevištním dekoracím, jež byly pravděpodobně ovlivněny dílem Philippa de Loutherbourg. Soubor Patagonian Theatre, v němž se angažovali jevištní malíř John Elli…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.