Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

převzato: Štáchová, Helena, Loutkář 2/2017, p. 100

Helena Štáchová (18. 11. 1944–22. 3. 2017)

Divadelní ředitelka, autorka, režisérka, dlouholetá interpretka Máničky a bábinky Helena Štáchová se navzdory dlouhému boji s těžkou nemocí do poslední chvíle věnovala divadlu, jemuž zasvětila svůj profesní i osobní život.

Do Divadla S+H nastoupila jako elévka. Po roce odešla studovat na loutkářskou katedru DAMU a po jejím absolvování (1966) se stala členkou divadla. V následujícím roce převzala od Boženy Welekové postavu Máničky a stala se tak její třetí interpretkou. Na počátku 70. let pro ni Miloš Kirschner ještě vytvořil novou hrdinku, paní Kateřinu Hovorkovou alias Mániččinu bábinku. Jejich party přirozeně ovládala i v cizích jazycích.

Helena Štáchová byla kromě své původní herecké profese také mimořádně literárně činná – psala hry pro děti i pro dospělé, které byly uváděny doma i v zahraničí. Své hry sama režírovala a několik let se staral…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.