Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Musíme bojovat s předsudky, Loutkář 2/2017, p. 38–40

O bližší vhled do kanadského, respektive québeckého loutkářství jsem požádala loutkářku Sabrinu Baranovou, uměleckou šéfku montréalského L’Illusion, Théâtre de marionnettes, s níž jsem se před lety seznámila na liberecké Mateřince a jejíž zájem o české loutkářství vůbec není náhodný…

Kam sahají nejstarší zmínky o loutkářských aktivitách na území dnešní Kanady? Je doloženo, že by se hraní s loutkami věnovali původní obyvatelé ještě před příchodem evropských imigrantů?

Samozřejmě, že máme důkazy o používání loutek, masek a animovaných objektů u mnoha kmenů původních národů v celé Severní Americe, a to dlouho předtím, než přišli první Evropané. Většina z nich zpodobňovala zvířata nebo antropomorfní postavy. Loutky a masky se používaly v rituálních obřadech a přímo souvisely se spirituálním životem. Technika jejich výroby zůstává posvátným tajemstvím. Šamani byli těm…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.