Moře Organilla

Podvodní sólo pro loutkářského mága

Narození syna znamenalo pro britského loutkáře Stephena Mottrama nejen přelomovou životní událost, ale i zdroj inspirace. Rozhodl se vytvořit loutkovou inscenaci Moře Organilla vyprávějící o vzniku života, o zrodu nových bytostí, o tom magickém okamžiku, který si nikdo z nás vlastně nepamatuje.

Celý článek >

CHA CHA CHA

Tulák, Frigo, Laurel a Hardy

Jistý typ humoru je nesmrtelný. Řeč je nyní o humoru protagonistů němé grotesky. Charlie Chaplin, Buster Keaton alias Frigo a Laurel s Hardym. Kdyby tito čtyři apoštolové grotesky spojili své síly, vzniklo by pravděpodobně dílo svou vtipností životu nebezpečné.

Celý článek >

The Table

Co je a není reálné v biblickém hávu

Když se údajně londýnská Židovská obec rozhodne, že by si přála na zakázku vytvořit divadelní kus o posledních dvanácti hodinách života proroka Mojžíše, osloví pro své záměry loutku s 3D tvarovanou kartonovou hlavou, hadrovým tělem a černými botami, která celý svůj život strávila na dřevěném stole.

Celý článek >

The Table

Vítejte u stolu!

Uprostřed prázdného jeviště ponořeného do tmy je velký nasvícený stůl. Do prostoru vstupují tři herci (Mark Down, Sean Garratt a Laura Caldow) s loutkou. Tato loutka, jak se dozvídáme, byla oslovena hrát příběh o Mojžíši.

Celý článek >

Alibaba a čtyřicet loupežníků, NDL

Sezam, otvor sa! Divák, pobav sa!

Rozprávkový konflikt medzi dobrom a zlom, kde spravodlivosť zvyčajne víťazí je obsiahnutý aj vo voľnej úprave arabského príbehu o Alibabovi, ktorý nájde jaskyňu s nahromadeným pokladom patriacim bande zbojníkov.

Celý článek >

Dům u jezera

Kabaretní mozaika Yael Rasooly

Yael Rasooly už ve své předchozí inscenaci Paper Cut projevila obrovskou chuť experimentovat, jak s dramatickými žánry, tak především s podobou loutek a loutkohereckými technikami. Dům u jezera představuje jakýsi tragický kabaret, bohatě využívající loutkoherectví a zpěvných částí. Příběh sester se tak skládá jako bizarní mozaika.

Celý článek >

Yael Rasooly - Dům u jezera

O holocaustu intimně a pohádkově

Kdesi ve střední Evropě žily tři sestry. Tyto okouzlující mladé dámy trávily své dny studiem jazyků, braly hodiny tance, osvojovaly si základy správného stolování. To aby okouzlily svého osudového prince, až nadejde čas. Do dokonalé pohádky se ovšem vloudilo zlo: nastala válka. Matka ukryla své tři holčičky do malého pokojíku v domě u jezera, odešla – a už se nikdy nevrátila. Jak příběh tří sester dopadne? Zachrání některou z nich statečný rytíř?

Celý článek >

Good bye, Mr. Muffin

Včera chvála, dnes slzy

Dánský soubor Theatre Reflection přivezl inscenaci Na shledanou, pane Muffine, inspirovanou oceňovaným příběhem švédského literáta Ulfa Nilsona.

Celý článek >

Good bye, Mr. Muffin

Milý pane Muffine…

Pan Muffin žije sám ve svém modrém domku s poštovní schránkou, kterou s oblibou pravidelně časně zrána kontroluje. Poté se usadí do svého houpacího křesla a jen přemýšlí o svém prožitém životě, své manželce a čtyřech dětech, které se už dávno odstěhovaly z domu.

Celý článek >

King

Král je mrtev, ať žije král

Král/The King – to je přezdívka, kterou si vysloužila jedna z nejzářivějších hvězd hudebního světa. Ve stejnojmenné inscenaci známého australského loutkáře Nevilla Trantnera ale jméno Elvis Presley neuslyšíte. A to přesto, že už jen z podoby loutky hlavního hrdiny je jasné, ke které osobnosti se celá inscenace vztahuje.

Celý článek >

< Novější článkyStarší články >
ARTýden = 7 dní s uměním

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.