Zvi Sahar

Zvi z Planety Vejce

Na letošní Loutkářskou Chrudim přijel izraelský soubor PuppetCinema z Tel-Avivu a přivezl magickou show pod názvem Planet Egg. Zakladatel souboru Zvi Sahar, jak se ukázalo, už před pár lety u nás byl. Jako činoherec vypomáhal jednomu izraelskému souboru na Spectaculu Interesse v Ostravě. A právě tato zkušenost ovlivnila jeho rozhodnutí stát se loutkářem. O tom jsme si povídali po představení, které sklidilo velký aplaus. A Zvi byl přijetím nadšený.

Celý článek >

Václav Klemens

Loutkové divadlo je pro mne inspirací i výzvou

Václav Klemens se narodil 23. května 1964 v Opavě. Vystudoval na PdF UP v Olomouci učitelství s kombinací matematika – základy techniky, a vedle toho se věnoval amatérskému divadlu.

Celý článek >

Theatre L´Illusion Ondin

Se Sabrinou Baran nejen o loutkovém divadle v Québecu

Rozhovor s režisérkou, loutkoherečkou a v současné době zástupkyní umělecké vedoucí souboru L´Illusion z Montréalu byl pořízen u příležitosti jejího vystoupení s inscenací Ondin na Spectaculu Interesse 2013

Celý článek >

Dášeňka

Erik 2013

Kolem udílení Erika (od r. 1997) je tak trochu zmatek od počátku. Nejen zúčastnění diváci, ale především média ho berou, vzhledem k tomu, že se udílí na Přeletu nad loutkářským hnízdem, jako cenu Přeletu. A tak se většinou ptají, jaká byla porota a kdo to vyhrál?

Celý článek >

Spectaculo Interesse 2013

Dodatek ke Spectacule Interesse – tentokráte o dramaturgii

Jedním z nejdiskutovanějších témat současného českého loutkářství – na festivalech i v odborných kritikách inscenací, je zcela určitě dramaturgie. Její absence, problémy či docela prostě nejasná představa o její funkci, a to v nejširším slova smyslu, byly i námětem odborné diskuse na letošním Spectaculu Interesse.

Celý článek >

Medvídek Pú

MAPOVÁNÍ AMATÉRSKÝCH KRAJŮ VIII – ROZHOVORY

Liberecký kraj je rozlohou druhý nejmenší (po Praze) i počtem obyvatel (po Karlovarském kraji) a co do divadelní tradice je poněkud rozporný: zatímco jeho tři západní okresy byly před válkou většinově německé, semilský okres v Krkonošském podhůří naopak patří k českému vlasteneckému obrození – a to i a právě na poli divadelním.

Celý článek >

Petr Hašek

Nechceme jezdit na mrtvém koni

Soubor Geisslers Hofcomoedianten, který začínal svou činnost před deseti lety nenápadně, mimo divadelní centra, a ještě s poměrně neobvyklou specializací, dnes patří k pevným oporám české divadelní scény. Uměleckým šéfem Geisslerů je režisér Petr Hašek, kterého ročenka absolventského ročníku KALD DAMU 2006/2007 charakterizuje jako „nejusměvavějšího, nejpohodovějšího, nejpohodlnějšího, nejcharizmatičtějšího a největšího milce klezmeru, balkánské dechovky a barokních oper.“

Celý článek >

Hotel Beránek, LS Střípek

Mapování amatérských krajů V – rozhovory

Plzeň je kolébkou moderního profesionálního divadla, neboť právě tady vytvořil Josef Skupa roku 1930 své Plzeňské loutkové divadlo. Takřka monopolní postavení samotné Plzně v amatérském loutkářství kraje ilustruje i kniha Pavla Vašíčka Plzeňské loutkářství, v níž je ze 136 stránek 23 věnováno i amatérům; a současní amatérští reprezentanti Plzně na Loutkářské Chrudimi patří mezi ty nejčetnější a nejzajímavější.

Celý článek >

Krysař, Pekuf

Mapování amatérských krajů IV- rozhovory

Jižní Čechy jsou jednou z pravlastí našeho loutkového divadla, o kterýžto titul se přetahují s Čechami východními. Matěj Kopecký se sice narodil na štaci v Libčanech (1775), ale oženil se, loutkářskou živnosti založil a přes čtyřicet let žil v Miroticích (kde žil i známý řezbář loutek Mikoláš Sichrovský a venkoncem odtud pochází po otci i Karel Šefrna), než se přestěhoval do Přečína u Vacova, zemřel (1847) v Kolodějích nad Lužnicí a pochován byl v Týně nad Vltavou.

Celý článek >

Krev a jiné lásky Míny, LS Na Holou Hořovice

Mapování amatérských krajů III – rozhovory

Zastoupení středočeských loutkářů v rámci republiky nepatří k nejsilnějším. Ač jde podle loňského sčítání o nejlidnatější kraj s více než miliónem a čtvrt obyvatel (11,9%), např. na Loutkářské Chrudimi se v hlavním programu objevilo za 61 let jen 40 středočeských inscenací (z celkových 732) – což činí 5,5%. Středočeský kraj je tak co do zastoupení na LCH pátý od konce a v poměru k počtu obyvatel dokonce předposlední – po Zlínském a před Karlovarským. Samozřejmě: LCH není jediným měřítkem – je však jedním z nemnoha a rozhodně tím nejrelevantnějším.

Celý článek >

< Novější článkyStarší články >
ARTýden = 7 dní s uměním

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.