Z plakátu výstavy M. Formana v Silkeborgu 2013

Mezinárodní loutkářský Festival of Wonder

Silkeborský Festival of Wonder (6.-11. listopadu 2013) patří do skupiny uznávaných evropských loutkářských festivalů. Nabízí pestrou škálu z tvorby současného loutkového divadla, výstavy, filmové projekce, debaty za oponou i workshopy. Letošní 21. ročník se konal pod záštitou dánské královny Margarety, jejíž nadace také festival finančně podpořila.

Celý článek >

Elena Volpi

BÁBKARSKE BIENÁLE V MARIBORE

Priznám sa, že keď som od pani Mojce Redjko, riaditeľky Bábkového divadla v Maribore, dostala pozvanie na 7. Bienále slovinských bábkárov, trošku som s prijatím váhala, lebo už pomaly poľavujem vo svojich aktivitách a účastiach na festivalových maratónoch. No v Maribore som ešte nikdy nebola, súčasné slovinské bábkové divadlo poznám veľmi málo, takže zvedavosť nakoniec zvíťazila, pozvanie som prijala a do Mariboru vyrazila. Hneď v úvode musím povedať, že vôbec neľutujem.

Celý článek >

Festival Mondial des Theatres de Marionnettes 2013

Loutkářská velepouť v Charleville

Světový loutkářský festival v Charleville-Mézières, který letos proběhl už jako bienále v časnějším zářijovém termínu, než tomu bylo doposud zvykem (20. – 29. 10. 2013), znovu potvrdil, že je v oblasti konfrontace nejrůznějších podob současného loutkového divadla skutečně nejen světovým, ale co do rozsahu a účasti odborníků i laiků bez konkurence…

Celý článek >

Turné českých loutek po severní Kalifornii

Turné českých loutek po severní Kalifornii

V San Francisku je žena, která miluje Čechy. Jmenuje se Maya a je to nádherná bytost, která je přesvědčena, že my Češi známe cenu svobody a že máme jako národ zvláštní dar, přinášet světu umění neobvyklými cestami.

Celý článek >

Elizabeth Fuller a Conrad Bishop

Amerika evropskýma očima II

Pokračování dopisu, který nám ze San Franciska zaslala Marka Míková, členka občanského sdružení Loutky v nemocnici. K cestě za oceán jí pomohlo tříměsíční Fulbrightovo stipendium s cílem získat zkušenosti s prací neziskových organizací v Kalifornii, kde je neziskový sektor tradičně velmi rozvinutý.

Celý článek >

Fairyland (CA, USA)

Amerika evropskýma očima I

Získat Fulbrightovo stipendium je opravdu úžasná věc. Vidět zblízka, jak věci fungují a být na chvíli jejich součástí je nesmírně obohacující. Já jsem pobývala tři měsíce v San Francisku a okolí, abych se o tom něco dozvěděla. Cílem programu, kterého jsem se mohla zúčastnit, bylo získat zkušenosti s prací neziskových organizací v Kalifornii, kde je neziskový sektor tradičně velmi rozvinutý, a obohatit tak rozvoj tohoto sektoru u nás.

Celý článek >

Theatre Dutremont

Konec zimy (nebo předzvěst jara) v Montrealu

V termínu 5.-12.3.2013 jsem v kanadského Montrealu absolvoval zasedání Komise pro mezinárodní festivaly UNIMA, které jsem 12 let předsedal a po kongresu UNIMA v Číně jsem byl znovu přizván ke spolupráci a členství.

Celý článek >

Gagarin, Divadlo Športniki

Od Budulínka ke Gagarinovi

Nahlédnutí do českého loutkářského hnízda rozhodně ani pro divadelníky, kteří se odborně nesoustředí na tento žánr (což je můj případ), není na škodu. Nezastírám, že v posledních letech na různých mezidruhových festivalech oceňuji právě představení loutkářská…

Celý článek >

Muzeum Holon

21. Mezinárodní loutkářský festival v Jeruzalémě

Train Theatre a jeho mezinárodní festival – to je společenství tvůrců a organizátorů, které vede umělecká ředitelka Dalia Yaffe- Maayan, Eduardo Hubscher, Alina Ashbel, Alan Baczynsky, Galia Levy-Grad a další kumštýři. Ti úspěšně prosazují doma i ve světě povědomí o Train Theatre z Jeruzaléma, uměleckém a producentském centru, díky kterému se uplatní a prosadí řada talentů. Mnozí zde často dostanou svoji první zásadní tvůrčí šanci…

Celý článek >

Na schůzce s čerty

Jedním z nejkrásnějších měst v Čechách je nepochybně Úštěk nacházející se na trase Litoměřice – Česká Lípa. Údajně pravěkého původu, ale jako opevněné město je připomínáno až roku 1361. Bylo vybudováno na vysokém pískovcovém suku, jehož korunu tvořily středověké hradby dosud patrné.

Celý článek >

< Novější článkyStarší články >
ARTýden = 7 dní s uměním

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.