Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu
Vyšehrátky 2010

Divadlo v ulicích – III

Třetí díl seriálu Magdaleny Pantákové, který volně navazuje na předchozí články o Divadelních poutích a Divadelním ostrově, se zaměří na nejsoučasnější podobu pouličního divadla u nás.

Celý článek >

Henryk Jurkowski

Henryk Jurkowski: Paradox tržní společnosti

Uveřejňujeme příspěvek dr. Henryka Jurkowského, který byl přednesen začátkem listopadu 2010 na odborném mezinárodním semináři „Problémy současného českého loutkového divadla v evropském kontextu“, na jehož organizaci se spolupodílelo Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář a Katedra alternativního a loutkového divadla pražské DAMU.

Celý článek >

Ze čtenářských ohlasů

Vážená paní šéfredaktorko,

v úvodníku 1/2010 píšete, že byste ráda dovedla Loutkáře ke stému výročí. Cítím s Vámi v této těžké pozici.

Celý článek >

Nové slovenské publikácie

Chcem upozorniť čitateľov Loutkáře na dve publikácie, ktoré vyšli v ostatnej dobe na Slovensku. Ide o monografiu Divadlo – interaktivita, inscenovanosť, diskurz. Táto práca je pozoruhodná skúmaním širokého záberu kultúrnych fenoménov popri dôslednom sledovaní vytýčenej koncepcie. Druhá publikácia vyšla pri príležitosti 50. výročia založenia Košického bábkového divadla. Za oboma prácami stojí kolektív autorov.

Celý článek >

Loutka differancovaná

Výběr z rozsáhlejšího referátu předneseného na sympoziu Loutka jako partner – vzájemná interakce subjektu a objektu jako specifický fenomén teatrality, které se uskutečnilo 1. 10. v rámci festivalu Spectaculo interesse.

Celý článek >

Třicetiletý sen (1978–2009)

UNIMA byla založena v r. 1929 v Praze. Je bohatá na historii, přátelství a skutky, a přece nikdy žádný z jejích projektů nezmobilizoval tolik sil, nadšení, tvrdošíjnosti a finančních prostředků jako Světová encyklopedie umění loutkového divadla. Je fascinující sledovat průběh tohoto více jak třicetiletého snu.

Celý článek >

Černá hodinka 7

Začala bych trochou statistiky: V devíti divadelních sálech, které mají všechny optimální polohu v centru (Václavské náměstí 2x, Národní třída 2x, Můstek, Příkopy, Pařížská, Karlova, Rytířská) jsem navštívila devět představení v době od 18. srpna do 30. října 2007. Počet účinkujících se pohyboval od 7–9 osob. Celkem se na jevištích nakonec děkovalo 75 lidí, bez technického a pomocného personálu. Dá se tedy odhadnout, že denně může pracovat v černých divadlech kolem 120 lidí…

Celý článek >

Úspěch plzeňských loutkářů v Subotici

Divadlo Alfa uspělo na Mezinárodním festivalu divadla pro děti v Subotici (17. – 23. 5. 2009), kde v konkurenci 133 představení z celého světa zabodovalo se svou inscenací Kašpárek a indiáni. Mezinárodní porota odměnila herecký výkon Martina Bartůška a cenou ohodnotila také scénografii inscenace, jejímž autorem je výtvarník Ivan Nesveda.

Celý článek >

Cesty mohou být rozličné aneb Hrst pocitů na okraj životního jubilea Hany Zezulové

Usedám k počítači, na němž má vzniknout pokud možno ucelený medailonek dlouholeté členky loutkářského souboru Říše loutek a také po víc než desetiletí jeho umělecké vedoucí – Hany Zezulové se zvláštními, až skoro sentimentálními pocity. Nestává se člověku často, aby sledoval životní i uměleckou dráhu svého současníka od jeho dětských krůčků až po okamžik, kdy by mohl před odchodem na zasloužený důchod právem bilancovat.

Tím samozřejmě nechci říci, že je tento odchod na pořadu dne – anebo dokonce žádoucí. Pravý opak je pravdou, nicméně dovršení šedesáti let jistě pádný důvod alespoň k dílčímu bilancování absolvované tvůrčí činnosti přímo nabízí, takže se tohoto úkolu rád chopím, už proto, že mne s Hankou i s jejím mužem Janem Novákem pojí opravdu celoživotní přátelství – a mimochodem taky to, že jsem stejně jako oni zplodil čtyři dcery, při kteréžto zmínce Hanka nikdy neopomene zdůraznit, že jsem jim byl zářným příkladem.

Celý článek >

Loutkové divadlo a dospělý divák

Příspěvek z mezinárodního sympozia Loutkové divadlo napříč generacemi – loutkové divadlo pro dospělé, který se uskutečnil 2. 11. 2008 během Přeletu nad loutkářským hnízdem za podpory Visegrad Fund.

Celý článek >

< Novější článkyStarší články >

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.