Oslavte s námi vítězství nad krizí na devatenáctém ročníku festivalu THEATRUM KUKS!

Boj a vítězství, to je téma letošního ročníku multižánrového festivalu barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks. Od 19. do 23. srpna se v Kuksu uskuteční divadelní představení, koncerty, taneční vystoupení, prohlídky nové galerie loutek, či literární a taneční workshopy.

Letošní akce se podobně jako ty předchozí pokusí navázat na tradici Kuksu coby kosmopolitního uměleckého centra. Myšlenkou ostatně není pouhá rekonstrukce zažitých barokních forem, ale naopak hledání toho, co nám baroko může nabídnout v dnešní době. Festival jako obvykle zahájí premiéra hry souboru Geisslers Hofcomoedianten, tentokrát „odpadkově-úpadkové eko komedie“ LK3P 2: Zelenavý ptáček na motivy známého textu Carla Gozziho, a koncert skupiny Aftas y levadura kombinující barokní hudbu s jazzem a vlivy Latinské Ameriky.

V pěti dnech se pak v Kuksu odehraje žánrová všehochuť. Milovníci klasické barokní hudby mohou zavítat na koncerty souborů Capella Ornamentata, Akademie staré hudby Brno, Pro Arte Bohemica či Delizie Musicali, nadšenci do divadla mohou kromě mnoha dalších inscenací Geisslers Hofcomoedianten zhlédnout takové lahůdky, jakými je například „myslivecká romance“ s akrobatickými prvky Lov, kterou předvede uskupení Bratři v tricku & Holektiv, nebo němá upomínka na šedesátá léta od umělecké skupiny Vi.tvor nazvaná Lázně. Mimo to se můžete těšit na stálé hosty festivalu Ensemble Damian s operou La Psiche, věhlasnou barokní tanečnici Andreu Miltnerovou, která předvede svůj tanec smrti přímo v hrobce hraběte Šporka, diskuse s odborníky na barokní témata či znamého literárního historika Martina C. Putnu, který předvede, že zpívat se dá O smrti i vesele!

„Podobně jako v době baroka, i dnes narážíme na mnoho protikladů a názorových střetů, stále ale zbývá místo pro jejich vzájemnou, nepředpojatou konfrontaci. Jednou z takových platforem by měl být náš festival, kde se potkává současné umění s tím barokním. Letošní ročník bude plný kontrastů a soubojů. Brněnská Akademie staré hudby bude konfrontovat hudbu jezuitského řádu s hudbou řádu Milosrdných bratří v prostorách žirečského a kukského kostela, které těmto řádům historicky patřily. Uznávaná tanečnice Andrea Miltnerová bude přímo ve šporkovské hrobce konfrontovat současný tanec s tím barokním. Vojtěch Žák Leischner konfrontuje moderní technologie se sochařstvím Matyáše Bernarda Brauna. A v neposlední řadě bude mít náš divák po třech letech konfrontací s různými úřady opět možnost navštívit jedinečný divadelní prostor Comoedien Hausu,“ slibuje umělecký ředitel festivalu Petr Hašek.

Na pozadí festivalu proběhnou dva umělecké workshopy, literární s Reném Nekudou a taneční s Andreou Miltnerovou, jejichž výsledek mohou hosté zhlédnout v rámci programu. Potřetí se zde uskuteční také projekt tzv. rezidencí; jedněmi z našich rezidentů je již zmíněné uskupení Aftas y levadura, druhým Vojtěch Žák Leischner, který se rozhodl oživit sochy Matyáše Brauna animací ve virtuální realitě. Dalším lákadlem letošního ročníku je nově otevřená Galerie loutek Jiřího Nachlingera v kukském Comoedien Hausu, kde také proběhne řada představení. Navazuje na tradici kukského a obecně východočeského loutkářství a prohlédnout si v ní můžete expozici Braunova socha loutkou.

„THEATRUM KUKS usiluje o navrácení živého umění do kukského údolí a následuje tak ideu, s níž přišel před třemi sty lety jeho zakladatel, hrabě F. A. Špork. Jeho působení však již tehdy překročilo hranice Kuksu a zanechalo stopy i v okolní krajině. V nedalekém Novém lese vytesal Matyáš B. Braun na jeho objednávku Betlém do kamene, v údolí Bokouš, kde Špork chytal ptáky, zase stávala socha ďábelského Fitzli-Putzliho a vzrostlé buky zde zdobily reliéfy a verše. Právě tudy povede čtvrteční pochod z Kuksu do Velké Bukoviny, který připomene dějiny židovské kultury v kraji,“ vysvětluje ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová.

Kristýna Kutnarová, GH, 9. 7. 2020

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Výběrové řízení na ředitele Naivního divadla Liberec

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.