Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu
Výstava Dvě výročí Mateřinka 2019, Naivní divadloFoto: Kamil Bělohlávek

Výstava v Galerii U Rytíře pod libereckou radnicí připomíná dvě významná jubilea Naivního divadla Liberec

Rok 2019 je pro Naivní divadlo opravdu výjimečný.

Nejenže za necelé dva týdny začíná jubilejní 25. ročník mezinárodního loutkářského festivalu Mateřinka, navíc letos na podzim oslaví liberecké loutkové divadlo své 70. narozeniny. Obě tato významná jubilea připomíná výstava s názvem Dvě výročí, umístěná v zajímavém prostoru Galerie U Rytíře v podzemí liberecké radnice.

Návštěvníci se zde setkají s podrobnou historií Naivního divadla Liberec i festivalu Mateřinka, která je zachycena v textech a fotografiích na velkoformátových panelech. Vedle celých divadelních výprav z nejslavnějších inscenací nechybí ani příklady výtvarných řešení z řady dalších, na nichž se podíleli nejlepší čeští loutkářští scénografové minulosti i současnosti – Jan Schmid, Pavel Kalfus, Ivan Antoš, Ivan Nesveda, Robert Smolík, Petr Matásek, Barbora Jakůbková či Kamil Bělohlávek. K vidění jsou také různé typy a druhy loutek (marionety, maňásci, manekýni a také javajky), se kterými loutkové divadlo okouzluje své diváky. Kdo bude mít chuť studovat na výstavě podrobnou historii Naivního divadla Liberec, má možnost využít intimního studijního prostoru v „Grey Boxu“, kde si sám na dotykové obrazovce počítače dohledá v textech i fotografiích existujících publikací řadu historických i nedávných aktivit jednoho z předních evropských profesionálních loutkových divadel. Ukázky z více než 40 inscenací z historie a současnosti na televizní obrazovce představují pestrou paletu z tvorby Naivního divadla, atmosféru výstavy pak dokreslují autentické audionahrávky z jednotlivých představení. Návštěvník na výstavě nalezne nejstarší zachované loutky i vzácný model nerealizované dostavby Naivního divadla, kterou projektoval Ing. arch. Karel Hubáček v  70. letech minulého století.

Výstava, která se uskutečňuje díky porozumění pana Petra Brestovanského a spolku ARCHA 13, bude běžně přístupná od pondělí do soboty v čase 10:00–17:00 hodin, a to až do konce roku 2019. Slavnostní Zastavení na výstavě je plánováno v rámci jubilejního 25. ročníku festivalu Mateřinka na čtvrtek 20. června 2019, vernisáž se uskuteční na podzim při listopadových oslavách 70. výročí Naivního divadla.

Stanislav Doubrava, 7. 6. 2019

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.