Loutkar.online
Divdlo Polárka, Homo ZabijensFoto: Divadlo Polárka

Polárka hraje dětem už dvacet let

Brněnské divadlo Polárka hraje pro děti i dospělé již od roku 1999.

Lednové oslavy dvacátého výročí připomenou vznik divadla, jeho proměny i osobnosti, které jej v minulosti pomohly etablovat na brněnské divadelní scéně. Celá řada z těchto divadelníků, režisérů herců i dalších dnes představuje nejvýraznější tváře českého divadla.

O víkendu 12. a 13. ledna oslaví brněnské Divadlo Polárka dvacet let od svého založení. Vzniklo jako profesionální divadlo pro děti a mládež na půdorysu někdejšího ochotnického souboru Jitřenka v prostorách na Tučkově ulici. Po řadě peripetií je dnes Polárka zřizována Městskou částí Brno-střed, navštěvují ji ovšem diváci z celého Brna, Jihomoravského kraje i širšího okolí.

Během své existence se Polárka vyprofilovala jako divadlo autorské, stavící na výrazných tvůrcích, režisérech, hudebnících i aktivních členech hereckého souboru, kteří se v minulosti i dnes výrazně podílí na vzniku jednotlivých představení a jejich podobě.

Polárkou také za oněch dvacet let prošla celá řada výrazných osobností, které formovaly její podobu a na oplátku získaly v Polárce odrazový můstek k další tvorbě, kterou se zařadily mezi nejvýraznější tváře současného českého divadla – ať už to byli režiséři jako Martin Čičvák, Jan Mikulášek, Martin Františák nebo Hana Mikolášková, herci a herečky nebo hudební skladatelé David Smečka a Mario Buzzi.

„Tvoříme v Polárce velmi různorodou škálu stylů, hledáme nejrůznější prostředky a přístupy k divadlu – dětský divák by tak měl z Polárky vyjít vzdělaný, měl by mít možnost vybrat si, jaké divadlo ho baví a jaké bude navštěvovat jako dospělý,“ popisuje současné snahy Polárky umělecký šéf Jan Cimr. „Společným jmenovatelem je ale vždy hluboký respekt k dítěti jako divákovi a jako partnerovi, se kterým vedeme dialog. Nechceme diváka poučovat, mentorovat, ale umožnit mu prožít silný a působivý zážitek, nechat ho samotného přemýšlet a být mu v tom oporou a průvodcem,“ dodává.

Krom samotné divadelní tvorby se Polárka v současné době stává centrem řady dalších aktivit, které mají za cíl rozžít divadlo jako centrum, kde mohou rodiny s dětmi i školy najít příjemné zázemí i kvalitní program. Třetím rokem tak funguje tým lektorů, kteří vedou workshopy k jednotlivým představením, organizují akce např. u příležitosti vysvědčení nebo Dne dětí a tvoří také velkou část programu festivalu Polárkový dort, který již tradičně zahajuje divadelní sezónu Polárky. „Stále také pracujeme na zázemí divadla, aby se zde diváci cítili příjemně, mohli zde zůstat po představení v kavárně či na akci. Zážitek z divadla vytváří i to, co samotnému představení předchází a co na něj navazuje,“ vysvětluje vedoucí Polárky Natálie Pelcová.

Program oslav dvacátého výročí myslí na všechny věkové kategorie, jeho ústředním bodem pak bude koncert divadelní kapely Polaris, ve které účinkují prakticky všichni herci, technici a další Polárníci.

Natálie Pelcová, 11. 1. 2019

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.