Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu
Divadlo Minor Polní žínka EvelínkaFoto: Divadlo Minor

Polní žínka Evelínka v Minoru

Divadlo Minor uvedlo 25. listopadu dramatizaci knihy Františka Nepila Polní žínka Evelínka. Režie se ujala Apolena Novotná, která v Minoru působí od roku 2006. Autorkou projekcí je malířka Vendula Látalová. V titulní roli Evelínky ztvárnila herečka, zpěvačka a tanečnice Kateřina Steinerová.

František Nepil je skvělým vypravěčem a autorem řady knih pro děti i dospělé. Jeho knihy jsou okouzlující především díky bohatosti a zvukomalebnosti jazyka. Polní žínka Evelínka patří k méně známým titulům, který zřejmě nikdy nebyl dramatizován. „Mám ten krásný Nepilův jazyk spojen se svým dětstvím a měsíci strávenými na naší chalupě. Slýchávala jsem ho z úst mojí mámy. Proto jsem jí svěřila výtvarný koncept inscenace. Je to naše společná premiéra i naše společné vyznání české zemi, kterou mě naučila milovat, stejně jako mi předala víru v to, že existují víly. A nejen ony,“ říká režisérka Apolena Novotná.

Příběh z prostředí venkova se odehrává za vsí na poli, kde v souladu s přírodou žije Polní žínka Evelínka. Stará se o zvířátka, ale setkává se zde i s lidmi – především s vojákem Francínkem, s nímž se sbližuje. Do polí zabloudí i školák Ondroušek, kterého Evelínka učí, jak je důležité vnímat přírodu a její cykly. „Právě pozornost věnovaná vztahu k přírodě a způsob, jakým je toto téma pojato, jsou na knize cenné, zvlášť v kontextu městské kultury, ve které dnešní děti převážně vyrůstají,“ dodává dramaturgyně Petra Zichová.

Inscenace je pojednána jako činohra kombinovaná s loutkami a maskami, doplněná malovanými projekcemi. Nechybí ani tanečně pohybové scény s hudbou Džiana Babana.

Josef Horák, 1. 12. 2018

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.