Medová královna DRAKFoto: Jiří N.Jelínek

Medová královna

21. října bude mít v Divadle DRAK premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna.

Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

Divadlo DRAK se proměnilo ve Včelí dům

Radka Berana, dlouholetého člena souboru Buchty a loutky a režiséra loutkového filmu Malý pán, oslovila pro spolupráci umělecká ředitelka Divadla DRAK Dominika Špalková, která je také autorkou námětu inscenace.

„Od dubna 2017 chová Divadlo DRAK na střeše včelstvo a v Labyrintu právě probíhá výstava Včelí dům. Při hledání nového titulu mi přišlo přirozené v tomto tématu pokračovat. Rozhodli jsme se pro autorskou inscenaci a přizvali do týmu dramaturgyni Mášu Novákovou,“ vysvětluje Dominika Špalková.

Tvůrčí tým doplnil scénograf Karel Czech. V inscenaci Medová královna se tento umělecký tým setkává vůbec poprvé.

Jak překonat strach

„Když mi bylo šest let, tak mě o prázdninách bodla včela a kvůli alergii jsem strávila čtrnáct dní v nemocnici. Napsáním hry o včelách se trochu snažím vyrovnat i s tímto traumatem,“ směje se dramaturgyně inscenace Marie Nováková.

Jako hlavní téma inscenace si tedy tvůrci zvolili překonání strachu. „Výzvou pro nás bylo, že včely nejsou obecně vnímány jako moc sympatická zvířátka,“ vysvětluje režisér Radek Beran.

„Strach a antipatie ke včelám je naprosto přirozená reakce. Když jsme o včelách začali psát divadelní hru, nevěděli jsme o nich skoro nic. Začali jsme je tedy s Radkem studovat. Nakonec jsme k nim získali obdiv a sympatie. Doufáme, že se nám obojí podaří divákům předat. Zároveň chceme ale dětem ukázat, že ke včelám mají přistupovat opatrně a s respektem, protože včely mají právo na svůj klid,“ doplňuje Nováková.

Autorem hudby je Beranův dlouholetý kolega se souboru Buchty a loutky Vítek Brukner. V inscenaci kombinuje hudbu živou, nahranou a nejrůznějšími ruchy jako mlaskání nebo kloktání.

V inscenaci se představí herci Johana Vavřínová, Dominik Linka, Milan Hajn a Filip Huml.

Barbora Kalinová, DRAK, 20. 10. 2017

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

28. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.