Cesta do středu Země, Divadlo AlfaFoto: Divadlo Alfa

Cesta do středu země (Sopouchem Milešovky)

Na motivy Julesa Vernea, Karla Zemana, Tomáše Procházky a Roberta Smolíka. Neuvěřitelná pouť čtyř plzeňských skautů po cestách téměř zapomenutých.

Tatínek, nestor rodiny slavní narozeniny. Už mu to moc nemyslí, zapomíná, krátkodobá paměť mu zoufale neslouží, ale když začne vzpomínat na dětství, konkrétně na jeden výlet s kamarády, který se podezřele podobá Zemanově Cestě do pravěku, a také verneovským dobrodružstvím,. Potomci jen zírají… neboť o této tajemné cestě jim tatínek nikdy nevyprávěl. Prolíná se tedy teď a tady, s tehdy a tam. Mladí se zapojují, a z listování deníky popsanými a pokreslenými, před očima diváků ožívají vize pravěkého světa, tak jak je viděly děti kdysi v 50. letech, svět dávných dinosaurů, nejrůznějších vyhynulých zvířat. To vše se starodávnou naivitou, lehkým patosem a zároveň současným nadhledem. Herci, hrající potomky zde slouží k tomu, že animují živě a výsledky jejich snažení jsou přenášeny na plátno, v detailech i větších celcích. U takových záležitostí však je důležité, aby diváci zároveň viděli na animovanou plochu, což umocňuje zážitek.

Takto tedy vzniká živě animovaný film, ale animovací stůl, u něhož zády sedí některý protagonista, se tentokrát ztratil v pozadí scény. I tak je tato pocta Karlu Zemanovi a Julesi Verneovi pozoruhodným počinem, který ukázal jednu ze sympatických cest, kterými se ubírá plzeňské divadlo Alfa. Nejen, že vyhledává nové spolupracovníky, tentokrát netradiční loutkáře Tomáše Procházku a Roberta Smolíka. A dává i něco navíc. Každé představení totiž doprovází interkativní paleontologická dílna, po názvem Paleontologie naživo, kde si děti (hraje se normálně pro školy), na Chrudimi i dospělí mohli nejen ujasnit nejrůznější NEJ spojená s pravěkými zvířaty, ale zároveň si třeba vymodelovat z hlíny Věstonickou Venuši, nebo si vyzkoušet práci s vibrační jehlou, kterou používají paleontologové skuteční.

Jana Soprová, 5. 7. 2017

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

ARTýden = 7 dní s uměním

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.