Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu
Makový mužíček, Divadlo DRAKFoto: Jiří N. Jelínek

Makový mužíček v DRAKu

V sobotu 29. dubna bude mít v Divadle DRAK premiéru inscenace Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Makový mužíček, divadelní adaptace populárné dětské knížky Františka Nepila.

Inscenace určená pro diváky od tří let se odehrává na nočním stolku v pokoji holčičky, která podobně jako spoustu jiných dětí nemůže večer usnout. Naštěstí je tu pro podobné případy Útvar rychlého uspávání, který se spouští z lustrů či vylézá ze šuplíků, aby zastoupil únavou přemožené rodiče. A selže-li i on, pak musí na makovici přiletět odborník z největších, Makový mužíček. Ten sebou přináší modrý soumrak, klidný spánek a konejšivé sny.

„Oslovila nás originalita Nepilova jazyka a jeho způsobu vyprávění. Malý hrdina se rozkoukává ve světě a hledá tu svoje místo, něco, čím by on sám – ač maličký – mohl být užitečný. A najde ho díky svému nevšednímu talentu, jímž je schopnost uspávat děti a tím jim přinášet sny. Navíc se tu ve vzácné rovnováze střídají groteskní, komické momenty a situace s okamžiky něžnými a poetickými, které jsou plné výtvarných obrazů a přímo si říkají o scénické zpracování,“ vysvětluje, co tvůrce zaujalo na Nepilovu textu, dramaturg Tomáš Jarkovský.

K inscenacím Divadla DRAK neodmyslitelně patří významná role hudby. Na Makovém mužíčkovi spolupracoval mladý hudební skladatel Jan Čtvrtník, který vedle klasických nástrojů často pracuje i s nástroji atypickými, vytvořenými přímo pro tu konkrétní inscenaci. Touto hravostí se velmi podobá dvornímu skladateli DRAKu Jiřímu Vyšohlídovi.

V připravované inscenaci hrají Petra Cicáková, Barbara Humel, Milan Hajn, Dominik Linka a Milan Žďárský. Kostýmy a loutky vytvořila scénografka Tereza Venclová, autorem scénického řešení a projekcí je Kamil Bělohlávek.

Kromě nové premiéry vrcholí v Divadle DRAK přípravy Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, jehož 24. ročník proběhne ve dnech 23.-30. června 2017. V rámci festivalu se 25. června uskuteční poslední premiéra Divadla DRAK této sezóny – loutková inscenace hry Richarda Balouse Blátem po hlavě. Inscenace pro dospělé publikum kombinuje tradici české loutkářské profese s absurdním humorem. Inscenace vzniká v koprodukci s pražským prostorem La Fabrika. Ve spolupráci s režisérem Jiřím Havelkou a scénografem Markem Zákosteleckým se na ní podílí kolektiv Divadla DRAK v čele s Václavem Poulem a Janem Popelou.

Barbora Kalinová, DRAK, 25. 4. 2017

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby 2018

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.