Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu
KatastrofaFoto: Lucie Dvořáková

Vízia konca sveta nám dáva pocit, že žijeme a život si treba vychutnať naplno

Společnost pana Serrana je skupina loutkářských experimentátorů z Katalánska. Soustředí se na výzkum nových technologií v oblasti divadla. Soubor založil jeho současný umělecký ředitel Álex Serrano v roce 2006 v Barceloně.

Ve svých inscenacích se věnují se především současným tématům, vyjadřují se k problematickým aspektům existence moderního člověka. Spojují staré i nové divadelní techniky v jeden celek, a snaží se tak posouvat hranice divadla. Jejich multidisciplinární inscenace propojují divadlo, tanec a vizuální umění, především pak využívají videoprojekce. Za inscenaci Katastrofa získali v roce 2015 na Benátském bienále umění Stříbrného lva.

Vašu divadelnú tvorbu je možné popísať ako kombináciu techník bábkového divadla, video umenia a iných médií. Študovali ste divadelnú školu?

Áno, študoval som réžiu na Divadelnom inštitúte v Barcelone. Nikdy som však neštudoval bábkové divadlo. Preto bolo pre nás potešením a zároveň prekvapením pozvanie na tento festival. Zvyčajne hosťujeme na festivaloch vizuálneho umenia.

Má divadelná spoločnosť, ktorú ste založili stály tím? Od začiatku pracujete s rovnakými ľuďmi?

Povedzme, že áno. Mám stálych spolupracovníkov v oblasti marketingu a produkcie. Ostatných členov si vyberám v závislosti od projektu. Ide približne o dvanásť ľudí a ak potrebujeme experta na konkrétnu techniku, prizveme ho k spolupráci.

Teraz trošku o predstavení, ktoré sme pred chvíľkou videli. Myslíte si, že koniec sveta sa blíži?

(smiech) Povedzme, že celé ľudstvo sa zahráva s problematikou konca sveta. Ľudia potrebujú mať nad sebou výhražný prst katastrofy, uvedomiť si, že sa môže čokoľvek stať. Áno, určite sme bližšie koncu sveta ako pred dvesto rokmi. Každá generácia má svoju víziu konca sveta (epidémie, rok 1000, biblické príbehy,…), aby ľudia cítili, že žijú.

Čo je podľa vás momentálne najväčšou hrozbou pre ľudstvo?

(pauza) Ženy. (smiech) Krásne ženy.

Divadelní společnost pana SerranaFoto: Lucie Dvořáková

Máte poprípade nejaký nápad na riešenie?

Áno. Chce to viac piva a párty. Jednoducho viac zábavy a užívať si život. (smiech). Neviem, je to náročná otázka, pretože nie som expert. Ale podľa môjho názoru riešeniami sú láska a chuť užívať si život. A to sú zároveň paradoxne najkomplikovanejšie veci na svete.

Vo vašej inscenácii sa tiež zaoberáte problematikou masmédií. Aký veľký je podľa vás ich dopad na naše životy?

Na túto otázku vám odpoviem inou otázkou. Máte pocit, že aplikácie ako whatsapp alebo facebook zmenili váš život? Pravdepodobne málo áno. Ale ide len o niečo, čo musíme absorbovať. Rovnako ako generácia našich rodičov prijala televíziu, generácia našich starých rodičov film… O dvadsať rokov whatsapp či facebook nebude nič. Stále potrebujeme živú komunikáciu, kontakt. To ostane rovnaké.

Má rovnakú schopnosť vplyvu na ľudí aj divadlo?

Skúste si to porovnať. Kto má väčšiu silu, divadlo alebo Shakira? Divadlo alebo Beyoncé? My pracujeme pre malý okruh ľudí. Verím, že dnešné predstavenie malo taký účinok. Ale ide o odlišné porovnávacie stupne.

Aké máte plány do budúcnosti? Máte už predstavu o nejakej téme, ktorú by ste chceli spracovať?

Priblížim vám trošku nový projekt s názvom Birdy, ktorý pripravujeme. Birdy je malý vtáčik. Inscenácia je o osude malého vtáčika, ktorý sa narodil v Afrike, ale každý rok migruje do Európy. Cez leto letí na sever a na zimu sa zas vracia do Afriky. Budeme stvárňovať tento príbeh, ale zároveň aj príbeh súčasného sveta. Chceme porovnať jeho život s tým, čo dnes tak silno hýbe svetom. Nechceme hovoriť o imigrácii. Myslím si, že ak máme potrebu na niečo vážne umelecky, divadelne reagovať, musíme sa snažiť vyhnúť hlavnej téme. Snažiť sa nájsť podobný, paralelný príbeh, ktorý by bol s danou témou spojený. Realita je príliš zložitá pre divadlo. Alebo divadlo je príliš zložité pre realitu.

Hráte dnes pre české publikum prvýkrát? Chystáte sa s inscenáciou po odchode z Plzne niekde ďalej?

Áno, v Česku sme dnes hrali prvýkrát. Na festival do Plzne sme prišli z Holandska. Pred pár dňami sme navštívili Mexiko, Brazíliu a ďalej v hosťovaní pokračujeme do Ríma, Argentíny a Číny.

Máte pocit, že pozvania na hosťovanie z krajín po celom svete prichádzajú potom, čo ste získali cenu v Benátkach intenzívnejšie?

S touto inscenáciou cestujeme po celom svete v podstate hneď od jej premiéry, čo bolo pred približne štyrmi rokmi. Dá sa ale povedať, že cena Strieborného leva, ktorú sme prednedávnom získali, nás posúva ďalej. Núti nás na sebe viac pracovať a zároveň nám otvorila cestu k novým možnostiam. A samotná soška je super ťažká. (smiech)

Petra Zachatá a Rita Henzelyov, 8. 9. 2015

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.