Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu
Česko-norská pohádkaFoto: Michal Drtina

Premiéra česko-norské pohádky ve Švandově divadle

Známá norská lidová pohádka Na východ od slunce, na západ od měsíce se stala základem česko-norské divadelní spolupráce.

Autorka a režisérka Bela Schenková nazkoušela spolu s Helenou Klarén, Henrikem Slåenem a Trulsem Hannemyrem inscenaci, jejíž premiéra se uskuteční v neděli 14. června v 17 hodin ve Studiu Švandova divadla v Praze.

Na vzniku inscenace se podílel tým složený z tvůrců norských (herci a muzikant) a českých (režie, dramaturgie, scénografie a hudba). Dramatizace a režie se ujala Bela Schenková, překladu Kristin Kilsti, dramaturgie Zuzana Vojtíšková, scénografie Barka Zichová a hudby Jana Štromská.

Norská pohádka, kterou v polovině 19. století zaznamenali sběratelé Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe, v sobě spojuje známé motivy z Krásky a zvířete a ze Zlatého kolovratu. Inscenace určená dětem od 4 let vznikla v rámci projektu Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky, který si klade za cíl propojit české, norské a islandské tvůrce a jejich různé divadelní tradice a postupy.

„Diváci budou moci ve Švandově divadle porovnat česko-norskou inscenaci s představením Norská pohádka souboru Buchty a loutky (hraje se od 15 hodin). Na začátku července k těmto přístupům přibydou ještě další, které vzniknou na workshopu vedeném islandským loutkářem Berndem Ogrodnikem v průběhu festivalu Loutkářská Chrudim,“ vysvětluje Michal Drtina z NIPOS.

Termíny představení v rámci festivalu 64. loutkářská Chrudim: 2. 7. Buchty a loutky: Norská pohádka – 10h, 16h, 18h (Spolkový dům Chrudim),3. 7. NIPOS, ANPU a Teater Innlandet: Na východ od slunce, na západ od měsíce – 10h, 14h (Divadlo Karla Pippicha, Chrudim) Projekt podpořený z Norských fondů a EEA grantů organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Divadlem ANPU, norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru, se souborem Buchty a loutky a Bruduheimar – World of Puppets. Více informací o projektu naleznete zde.

Michal Drtina, NIPOS, 10. 6. 2015

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.