Loutkar.online
S+H za ostnatým drátemFoto: Archiv MLK

Bílé prapory a Říše loutek v Muzeu loutkářských kultur

U příležitosti nadcházejících oslav sedmdesátého výročí konce druhé světové války připravilo Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi s podporou Ministerstva kultury České republiky mimořádnou výstavu.

Její první část, nazvaná „Bílé prapory nad Evropou“, přináší pohled na české i světové loutkářství v období nástupu fašismu i během 2. světové války. Druhá část s názvem „Říše loutek – 95 let bez přestávky“ ukazuje životaschopnost české loutkářské tradice na příběhu jedné z našich nejvýznamnějších loutkohereckých divadelních scén. Mezi mnoha artefakty dokumentujícími zápas českých loutkářů za svobodu budou návštěvníci moci zhlédnout i unikátní soubor loutek Václava Podsedníka, který vznikl během jeho služby u československých jednotek ve Velké Británii. Pro veřejnost bude výstava otevřena od 14. března 2015 až do 10. ledna 2016.

Loutkové divadlo v boji za svobodu

Čeští loutkáři si již před vypuknutím válečného konfliktu dobře uvědomovali, že je ohrožena státní samostatnost i sama národní identita, a připojili se k boji za demokracii. Pro posílení národního sebevědomí se na divadelních scénách prosadily hry s historickou a národní tematikou, které vyjadřovaly lásku k vlasti a české řeči. Nově uváděné alegorické hry cíleně podněcovaly odpor proti okupantům. Za odbojovou činnost byl 18. ledna 1944 zatčen profesor Josef Skupa. Loutky Spejbla s Hurvínkem byly při domovní prohlídce gestapem zabaveny a „uvězněny“ až do konce války v trezoru.

„Při sledování těchto a rozličných jiných politicky dvojsmyslných výjevů – tak kupříkladu ve výjevu, v němž vystupuje Hurvínek v roli zázračného dítěte, je možno spatřovat přímý výsměch Vůdci – Benešovi přívrženci samým nadšením přímo třeštili … taková představení zničí více, nežli lze vybudovat za celý rok práce na výchově českých lidí k říšskému smýšlení.“

(výňatek z tajné zprávy vypracované pražským ústředím SS z 15. ledna 1944)

Fenomén Říše loutek

Umělecká scéna Říše loutek hraje bez přerušení již 95 let. Divadélko „V Říši loutek“ založili sochař Vojtěch Sucharda a jeho žena, malířka Anna Suchardová-Brichová. Divadlo se ve své době stalo senzací, bylo dokonce označováno za nejmodernější loutkovou scénu na světě. Dne 20. května 1929 zde byla založena mezinárodní loutkářská organizace UNIMA. Válečné události zasáhly citelně i do činnosti Říše loutek. Několik členů divadla prošlo koncentračním táborem, někteří v něm zahynuli. Provoz divadla se však podařilo udržet po celou válečnou dobu.

V poválečném období se těšila Říše loutek mimořádné divácké popularitě, ale i přes nabídky na profesionalizaci se soubor jednoznačně rozhodl pro zachování samostatné amatérské existence. V srpnu 2002 postihla Říši loutek povodeň, která zničila všechny dekorace, zasáhla část loutek a napáchala mnoho dalších škod. Díky pomoci různých institucí i jednotlivců, často kolegů loutkářů doslova ze všech koutů světa, se ale naštěstí podařilo fenomén Říše loutek udržet při životě a zachovat i pro 21. století.

Břetislav Oliva, 3. 3. 2015

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.