Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Čeští loutkáři budí zájem ve světě

Norská lidová pohádka, české loutky a světoznámý islandský loutkář se spojí v novém srovnávacím projektu, který se zaměřuje na dětské diváky. Společné úsilí divadelníků z Česka, Norska a Islandu vyvrcholí na začátku července na festivalu Loutkářská Chrudim 2015 a na podzim v norském městě Hamar.

Česko-norsko-islandský divadelní projekt, který oficiálně začal 1. února, pracuje s norskou lidovou pohádkou Na západ od slunce, na východ od měsíce, kterou v první polovině 19. století zaznamenali sběratelé lidové slovesnosti Peder Christian Asbjørnsen a Jørgen Moe. V první fázi projektu vzniknou na motivy této pohádky dvě různé divadelní inscenace: jedna z dílny souboru Buchty a loutky, druhou připravuje Divadlo ANPU ve spolupráci norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru.

V rámci projektu nazvaného „Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky“ dojde ke konfrontaci dvou divadelních přístupů, k výzkumu diváckých reakcí a uspořádání workshopů. V jednom z nich bude náměty z norské pohádky zkoumat islandský loutkář Bernd Ogrodnik. Norští divadelníci se během spolupráce na projektu dozvědí, jak se u nás v současnosti přistupuje k loutkovému divadlu a čím je pro nás využívání loutek a loutkářských postupů zajímavé a podnětné. Čeští tvůrci naopak budou čerpat inspiraci z norské kultury a z loutkářských dovedností islandského tvůrce, jehož umění vzbuzuje zájem diváků po celém světě.

Projekt podpořený z Fondu EHP, grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, zajišťuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Divadlem ANPU, norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru, se souborem Buchty a loutky a Bruduheimar – World of Puppets.

MKČR, 6. 2. 2015

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.