Loutkar.online

Online archiv

Romanova, Anna: Loutkové divadlo jako životní styl, Loutkář 1/2021, s. 22–26

Že není synonymem ruského loutkářství jen nesmrtelný Sergej Obrazcov, dokládá následující pestrý přehled současného loutkového a alternativního divadla, který pro Loutkář připravila ruská loutkářka a absolventka scénografie pražské KALD DAMU Anna Romanova.

V Rusku existuje asi stovka státních a několik set soukromých loutkových divadel. Jejich přesný počet nelze určit. Vždyť v současné době k založení divadla nepotřebujete žádné prostory, ateliér ani producenta. Přitom se samozřejmě nedá říct, že by loutkové divadlo bylo v Rusku nějak zvlášť populární. Stejně jako v minulosti je spíš považováno za zábavu pro děti. Ale ani děti nemusí do divadla nutně chodit, a ještě k tomu ho zbožňovat. Pokud se jazyk divadla nerozvíjí, stává se jakousi nepotřebnou prázdnou dekorací, formalitou. Po uvadlé letargii let osmdesátých a chaotické dynamice let devadesátých začalo postupně vznikat víc a víc soukro…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.