Loutkar.online

Online archiv

: Syrské stínové divadlo (2018), Loutkář 4/2020, s. 44–45

Nachází se na seznamu ohrožených tradic, tedy nehmotného kulturního dědictví, které vyžaduje naléhavou ochranu.

Představení tradičního syrského stínového divadla jsou dnes provozována hlavně v Damašku a obvykle se konají v populárních kavárnách. Jeho zápletky se točí především kolem sociální kritiky, humorně podané dvěma hlavními postavami, naivním Karakozem a jeho chytrým přítelem Eiwazem. Mezi další vystupující postavy patří ženy a mluvící zvířata. Počty představení však v průběhu let klesají, zejména kvůli šíření moderních technologií a digitálních forem zábavy a bohužel také kvůli masovému vysídlení Syřanů uvnitř i vně země v důsledku ozbrojeného konfliktu. Představení se proto dnes většinou omezují na festivaly a speciální svátky. Souběh těchto faktorů se na syrském stínovém loutkářství podepsal až do té míry, že v Damašku zbývá poslední aktivní loutkář.…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.