Loutkar.online

Online archiv

: Masky a loutky z malijské oblasti Markala (2014), Loutkář 4/2020, s. 38–39

Rituální slavnost s prvky náboženského synkretismu (animismus, islám a křesťanství), během níž vystupují tanečníci s maskami a loutky za doprovodu výrazných bubenických rytmů, je typická pro etnické skupiny Bambarů a kmeny Bozo, Marka a Somono v Markale, ležící v západoafrickém státě Mali. Každá maska nebo loutka symbolizují posvátné spojení mezi člověkem a přírodou; konkrétní zvířata (žirafy, hroši, krokodýli, zebry, ryby, dikobrazi ad.) představují specifické lidské vlastnosti. Slavnost je spojená s rituálním přechodem do dospělosti. Zasvěcení probíhá v období sucha v posvátném lese vedle řeky Niger a uzavírá se úlitbami a dary ochranným duchům a okultním silám, aby byli mladí muži připraveni tančit v maskách. Slavnost je pestrou platformou pro rozmanité projevy místních kultur, a to prostřednictvím modliteb, hudby, zpěvu a tanců. Využívány jsou celotělové látkové kostýmy, které mohou být dopl…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.