Loutkar.online

Online archiv

: Krakovská szopka (2018), Loutkář 4/2020, s. 32–33

Betlemářská tradice vytvářet na vánoční svátky přenosné jesličky (szopka) se v Krakově zrodila v 19. století a je zde dodnes předávána z generace na generaci. Výraz [szopka] označuje chlévek, kůlničku, scénu, která byla rekvizitou při obchůzkách koledníků, částečně také s loutkovým divadélkem. Původně s přenosným betlémem obcházeli ministranti či studenti církevních škol, pak je nahradili řemeslníci a tím tradice zlidověla. Szopka je většinou trojdílná budova se dvěma věžemi, před nimiž je malý zastřešený chlév. Později přibyla další věž a střední část vystoupila do patra. Stavělo se ze dřeva, kartonu, překližky a barevného papíru. Přenosné szopky byly určeny pro divadelní produkci. Jejich vlastníci byli najímáni, aby přišli zahrát do domu představení. V betlému je řada postav jako pastýři, Herodes, ďábel, horalé, Krakované, různí řemeslníci apod. Figurky byly pevné i pohyblivé. Ne…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.