Loutkar.online

Online archiv

: Korejské divadlo namsadang nori (2009), Loutkář 4/2020, s. 26–27

Namsadang nori (v překladu „kočující mužské klaunské divadlo“) je syntetická tradiční lidová show. Původně ji provozovali potulní komedianti (výhradně muži) a předávali si ji z generace na generaci, nyní je v Koreji udržována při životě profesionálními divadelníky (skupiny už mohou být smíšené). Jedna skupina namsadang nori čítá 40–50 herců, muzikantů a akrobatů. Vystoupení je složeno z šesti částí: z vystoupení „folkové hudby“ (tzv. pungmul, ve složení perkuse, gongy a bicí) zahrnující i zpěv a tanec; dále je to tanec s maskami (talnori) představující ve čtyřech komických scénách lidi z různých společenských tříd (aristokratický pán a vzdorný sluha, starý pár a konkubína, buddhističtí mniši oddávající se světským potěšením ad.), výstupy akrobatů (salpan), chůze po desetimetrovém laně (eoreum), klauniády a žonglování (rotující obruče, řešeta a lana – beona) a součástí je i lout…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.