Loutkar.online

Online archiv

: Kambodžské stínové divadlo sbek thom (2008), Loutkář 4/2020, s. 24–25

Sbek thom je khmerské stínové divadlo, kde se využívají dva metry vysoké loutky v kombinaci s tancem. Je považováno za posvátné. Sbek thom se vyvinulo z rituálu, jehož existence je doložena dokonce ještě před slavnou historickou érou budhistické říše Angkor, která dosáhla největšího rozkvětu v 10.–13. století. Představení se konala pouze při zvláštních příležitostech třikrát nebo čtyřikrát ročně, například při oslavách khmerského nového roku, na narozeniny krále nebo když bylo třeba vzdát úctu někomu výjimečnému.

Loutky jsou dodnes vyráběny z jednoho kusu kůže a i jejich výroba je ritualizovaná. Celá natažená hovězí kůže je nejprve ohněm zbavena srsti a poté obarvena barvivem z kůry stromů Kandaol. Pomalování a následné vyřezávání detailních obrazců může trvat až dvacet dní a nakonec je loutka doplněna o dvě bambusové tyče, za něž ji tanečník drží. V tomto případě se však příli…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.